28. 08. 2019 10:27 | ZAKOPANÉ/kc

Chceme vidieť kríž! Turisti napriek nedávnej tragédii a zákazu stále chodia na Giewont

Poľské média sa zaoberali aj otázkou, či by nebolo lepšie železný kríž, ktorý priťahuje blesky, odstrániť.

Turisti na vrchu Giewont.
Turisti na vrchu Giewont. Foto: shutterstock/Albin Marciniak

Poľskí turisti sa napriek zákazu a hroziacemu nebezpečenstvu naďalej štverajú na štít Giewont na poľskej strane Tatier, kde počas minulého týždňa po údere blesku zahynuli štyria ľudia a 150 ďalších utrpelo zranenia.

Úrady po tragédii cestu na vrchol uzavreli, pretože potrebuje údržbu. Po zásahu blesku do železného kríža totiž popadali na obľúbenú trasu kamene a roztavili sa niektoré reťaze. Píše o tom portál ČT24.

"Poľskí turisti si myslia, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Napriek tomu, že na začiatku chodníka je dvojjazyčné upozornenie, že výstup na Giewont je nebezpečný, nájdu sa chytráci chytrejší ako ostatní. Ale zákaz by mal byť posvätný! Je to neúcta k prírode a dôjde aj na pokuty!" uviedol pre poľský denník Gazeta Wyborcza Edward Wlazlo,  náčelník strážcov tatranského národného parku.


Na Giewont dokonca hneď v noci po tragédii vyliezli dvaja mladíci, ktorí na železný kríž napísali svoje mená a dátum. Aj sa pri tom vyfotili a snímku následne zdieľali na sociálnych sieťach. Políca teraz vyšetruje, či sa nedopustili trestného činu poškodzovania pamiatok. Kríž z roku 1901 je totiž pamiatkovo chránený. Okrem toho mladíci porušili aj zákaz chodiť po horách po súmraku.

Všetci turisti, ktorých strážcovia parku prichytili, odpovedali na otázku, prečo riskujú životy a porušujú zákaz rovnako: "Chceme vidieť kríž!"

Poľské média sa zaoberali aj otázkou, či by nebolo lepšie železný kríž, ktorý priťahuje blesky, odstrániť. Podľa poľského lovca búrok Piotra Žurowskihio, by sa tým problém nevyriešil. "Odstránenie kríža a reťazí by znížilo riziko zásahu bleskom iba o 1 až 2 percentá. Problémom je zloženie hornín - obsahujú zlúčeniny železa," uviedol Žurowski pre denník Rzeczpospolita.

Giewont je v podstate jeden veľký bleskozvod. Odborníci navrhujú, aby sa pod horou nainštalovali detektory búrok, ktoré by včas varovali turistov pred hroziacim nebezpečenstvom.