30. 08. 2019 09:45 , článok bol aktualizovaný 30. 08. 2019 13:58 | VIEDEŇ/TASR

Čaputová: V období totality bolo pre nás Rakúsko pohľadom na slobodný svet

Jej partner ocenil prácu našich zdravotných sestier.

Prezidenti Zuzana Čaputová a Alexander Van der Bellen po spoločnej tlačovej konferencii.
Prezidenti Zuzana Čaputová a Alexander Van der Bellen po spoločnej tlačovej konferencii. Foto: TASR
Zľava generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký, generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč a prezidentka Zuzana Čaputová .
Prezidenta Zuzana Čaputová pred odchodom do Viedne na petržalskej vlakovej stanici.
Prezidentka Zuzana Čaputová cestovala do Viedne na oficiálnu návštevu vlakom.

Rakúsko bolo v období totality pre Slovákov nádejou, že slobodný svet za ostnatým drôtom existuje. Preto je povinnosťou slobodu si chrániť.

Na prvej oficiálnej návšteve Rakúska to v piatok povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň vo viedenskom Hofburgu poďakovala rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi za to, že ako susedia pred 30 rokmi podali Rakúšania Slovákom pomocnú ruku.

 

"Ďakujeme za otvorenie hraníc našim občanom, čo tiež významne prispelo k pádu železnej opony a návratu slobody a demokracie do našej časti Európy. Chcem vás uistiť, že Slovensko nezabúda a nesmierne si vaše vtedajšie rozhodnutia váži. Aj preto je dnes našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme si našu slobodu chránili," povedala Čaputová s dôvetkom, že je presvedčená, že obe hlavy štátov vedia svojim občanom ponúknuť alternatívu, ktorá prináša slušnosť, spravodlivosť a vecný tón v politike, a to bez nenávisti, neznášanlivosti a populizmu.

Prezidentka Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.
Prezidentka Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Foto: TASR
 

S Van der Bellenom sa zhodli, že oba národy spája oveľa viac než len spoločná hranica. Podľa Čaputovej patrí Slovensko a Rakúsko medzi najviac integrované stredoeurópske štáty. "Naše bilaterálne vzťahy sú aj vďaka členstvu v Európskej únii najlepšie od ich vzniku. A nie sú to len slová, ale množstvo konkrétnych projektov v infraštruktúre, kultúre, vzdelávaní, ako aj veľmi intenzívna hospodárska spolupráca," povedala prezidentka.

Rovnako pripomenula, že rakúske firmy v súčasnosti zamestnávajú viac ako 45-tisíc ľudí na Slovensku a zároveň tisíce Slovákov a Sloveniek našlo uplatnenie v Rakúsku.

Čaputová sa s Van der Bellenom rozprávala aj o ekologických témach. "Obidve naše krajiny sa tiež ako jediné v celom regióne prihlásili k bezuhlíkovej budúcnosti do roku 2050 a prijímajú konkrétne opatrenia. Myslím si, že sme s pánom prezidentom našli veľkú zhodu v tom, že chceme našu osobnú spoluprácu v tejto oblasti ďalej rozvíjať," dodala.

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej rakúsky partner Alexander Van der Bellen počas rozhovoru v Hofburgu
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej rakúsky partner Alexander Van der Bellen počas rozhovoru v Hofburgu Foto: TASR
 

Bellen skonštatoval, že bilaterálne vzťahy medzi Rakúskom a Slovenskom sú skvelé. Na stretnutí vyzdvihol hodnotový rebríček slovenskej hlavy štátu. Zdôraznil tiež významnú prácu slovenských zdravotných sestier a opatrovateliek v rakúskych rodinách.

"Naše bilaterálne vzťahy sú skvelé na všetkých úrovniach. Rakúsko a Slovensko sú dôležití obchodní partneri, a navyše Rakúsko je druhým najväčším investorom na Slovensku," zdôraznil Van der Bellen. Vyzdvihol aj prácu Slovákov, a to najmä tisícok zdravotných sestier a opatrovateliek. V mene rakúskych občanov im poďakoval a komentoval, že si túto pomoc rakúske rodiny "nesmierne vážia".

Van der Bellen poukázal na to, že Čaputová vo svojom predvolebnom programe "jasne deklarovala svoju proeurópsku orientáciu" a tiež tému "ochrany klímy". "Teší ma, že Slovensko má za prezidentku Zuzanu Čaputovú," povedal.

Na osobnosti slovenskej prezidentky sú mu sympatické hodnoty právneho štátu či ochrany ľudských práv.

Pri spoločnom rokovaní sa hlavy susedných štátov dotkli aj témy výstavby jadrovej elektrárne Mochovce. Van der Bellen zopakoval, že s jadrovými elektrárňami sa Rakúsko rozlúčilo pred viac ako desiatimi rokmi.

Teší ho však, že Slovensko "má výbornú komunikáciu", čo sa týka Mochoviec. Zdôraznil preto, že je osobitne potešený tým, že záujem o ochranu klímy a prihlásenie sa k téme klimatickej zodpovednosti deklarovala aj slovenská prezidentka.

Rovnako spomenul aj tému pádu železnej opony. "Vtedy sa 10-tisíc Sloveniek a Slovákov vybralo na pochod do Hainburgu a spolu s Rakúšanmi a Rakúšankami vytvorilo ľudskú reťaz," pripomenul historické udalosti rakúsky prezident. Podľa jeho slov je úlohou oboch krajín chrániť si slobodu.

Obe hlavy štátov hovorili aj o téme rozširovania hraníc Európskej únie, a to na Balkáne. "Obaja dúfame, že počas tohto roka sa rozbehnú prístupové rokovania," dodal. Van der Bellen tiež v reakcii na novinárske otázky odpovedal, že Rakúsko na podnet Európskej komisie vypracúva správu týkajúcu sa prídavkov na deti. "Ak sa nebude páčiť Bruselu, môže ju riešiť Súdny dvor Európskej únie," uzavrel.

Prezidenta pozvala rakúskeho kolegu na návštevu Slovenska.

Do Viedne cestovala prezidentka vlakom

Na stretnutie sa rozhodla prezidentka pricestovať vlakom. Delegácia sa z oficiálnej návštevy vráti vo večerných hodinách. Ako dodala Železničná spoločnosť Slovensko(ZSSK), trasa dlhá 74 kilometrov trvá 59 minút.

Prezidentka Zuzana Čaputová cestovala do Viedne na oficiálnu návštevu vlakom.
Prezidentka Zuzana Čaputová cestovala do Viedne na oficiálnu návštevu vlakom. Foto: ZSSK
 

"Z dôvodu prítomnosti prezidentky SR sú vlaky vedené nízkopodlažnou súpravou Bombardier Talent 4124, ktorú vlastní rakúska železničná spoločnosť ÖBB a na území Slovenska ju prevádzkuje ZSSK," dodal riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

 

Komentáre ( 0)