06. 09. 2019 10:20 | FLORIDA/jh

Ničivý hurikán Dorian vytvoril na oblohe takúto nádheru

Obyvatelia Floridy zverejnili na sociálnych sieťach viacero fotografií.

Fialová obloha nad Floridou
Fialová obloha nad Floridou Foto: Twitter/Amy Pope-Latham

Hurikán Dorian, ktorý pustošil Bahamy, čo má za následok najmenej 30 obetí, dokázal vytvoriť na oblohe nádherné divadlo. Keď sa priblížil k pobrežiu Floridy, obyvatelia mohli sledovať jedinečný úkaz, fialový západ slnka. Svoje fotografie zverejňovali aj na sociálnych sieťach.

Vedci majú na to aj vysvetlenie. Ide o rozptyl slnečného svetla molekulami vzduchu. Tento jav sa nazýva disperzia. Na záberoch vidíme stratové, alebo nízkoúrovňové mraky, ktoré sú dôsledkom hurikánu. Rozptylom svetla vyzerajú na snímkach ako fialové, uviedla CNN. 

Dorian zoslabol v piatok na prvý, najnižší stupeň z päťstupňovej škály sily hurikánov. Informovalo o tom americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami s tým, že hurikán sa aktuálne nachádza v blízkosti pobrežia štátu Severná Karolína.

Hurikán naďalej sprevádza mimoriadne silný vietor s rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu, preto môže byť stále nebezpečný. Pre obyvateľov juhovýchodného pobrežia USA predstavuje hrozbu.

Momentálne sa nachádza zhruba 90 kilometrov východne od mesta Wilmington v Severnej Karolíne a pohybuje sa s rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu.

Dorian na Bahamách

Hurikán dosiahol v nedeľu najvyššiu piatu kategóriu s maximálnou rýchlosťou vetra až 267 kilometrov za hodinu.

Po prechode Bahamami zanechal za sebou najmenej 30 obetí. Podľa Červeného kríža tam zničil alebo poškodil približne 13 000 domov. Dorian je podľa záznamov najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla Bahamy.

Komentáre ( 0)