08. 09. 2019 09:21 | KYJEV/TASR

Zelenský oznámil druhú fázu výmeny väzňov

Verí, že nebude trvať roky.

Prepustený režisér Oleh Sencov a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.
Prepustený režisér Oleh Sencov a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ohlásil druhú fázu výmeny zadržiavaných osôb medzi Ukrajinou a Ruskom, pretože dúfa, že z ruského zajatia prepustia krymských Tatárov. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra UNIAN.

"Toto je druhá etapa. Myslím, že počas druhej etapy budeme seriózne pracovať. A vrátime všetkých našich ľudí. Oslobodíme ich, pretože mnoho našich ľudí je na Kryme," Zelenský povedal novinárom na kyjevskom letisku Boryspiľ, kde pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami. Zelenský odpovedal na otázku o osude krymských Tatárov zadržiavaných v Ruskej federácii a na obsadenom Kryme.

Pokiaľ ide o načasovanie takého prepustenia, prezident uviedol, že dúfa, že sa tak stane čo najskôr. "Nehovorím o troch, dvoch alebo jednom roku. Chceme to urobiť veľmi rýchlo ... Snívame a pracujeme," dodal Zelenský.

Režisér Oleh Sencov na letisku v Kyjeve s dcérou po prepustení z Ruska.
Režisér Oleh Sencov na letisku v Kyjeve s dcérou po prepustení z Ruska. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky
 

Rusko a Ukrajina uskutočnili v sobotu historickú výmenu 70 osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali. Medzi 35 prepustenými Ukrajincami je aj 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri po incidente v Kerčskom prielive, ako aj režisér Oleh Sencov, ktorý v ruskom väzení strávil päť rokov.

Na moskovskom Vnukove privítali 35 Rusov, ktorých zadržiavali na Ukrajine. Medzi nimi je aj redaktor agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirill Vyšinskij, prepustený koncom augusta z ukrajinskej väzby.

Prepustení Ukrajinci z väzenia v Rusku, na letisku ich privítal aj preziden Volodymir Zelensky.
Prepustení Ukrajinci z väzenia v Rusku, na letisku ich privítal aj preziden Volodymir Zelensky. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky
 

"Urobili sme prvý krok. Bolo to veľmi zložité. Neskôr dospejeme k výmene našich (vojnových) zajatcov," povedal Zelenský. V konečnom dôsledku by celý proces mohol viesť k ukončeniu bojov na východe Ukrajiny, kde armáda od roku 2014 bojuje proti separatistom podporovaným Ruskom. Konflikt si doposiaľ vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí na životoch.

 

Komentáre ( 0)