08. 09. 2019 19:21 | BAHAMY/TV Markíza

Krásne Bahamské ostrovy sa po hurikáne Dorian menia na miesta duchov

Na ostrovoch Grand Bahama a Abaco až 70-tisíc ľudí nemajú čo jesť, ani piť.

Pred a po hurikáne Dorian na Bahamách.
Pred a po hurikáne Dorian na Bahamách. Foto: repro foto APTN
Počet obetí hurikánu Dorian stúpa.
Spustošené bahamské mesto Marsh Harbor po hurikáne Dorian.
Spustošené letovisko Abaco Beach Resort na bahamskom ostrove Abaco.

Už nikdy nebudú také ako predtým. Bahamské ostrovy, ktoré spustošil hurikán Dorian, sa menia na miesta duchov. Obyvatelia hromadne odchádzajú preč, pretože život tam si už nevedia ďalej predstaviť.

Ešte pred pár dňami dovolenkový raj. Súostrovie Bahamy si po hurikáne Dorian len ťažko bude hľadať nový prívlastok. Všade dookola sú ruiny, zničené móla, prevrátené autá a trosky plávajúce v mori.

Najviac postihnuté sú ostrovy Grand Bahama a Abaco, pomoc potrebuje 70-tisíc ľudí, ktorí nemajú čo jesť ani piť. Za nocľahom sa presúvajú najmä do hlavného mesta Nassau.

Spustošené bahamské mesto Marsh Harbor po hurikáne Dorian.
Spustošené bahamské mesto Marsh Harbor po hurikáne Dorian. Foto: AP Photo/Fernando Llano
 

Prístavy sa zmenili na evakuačné centrá. Ľudí, ktorí sa zo dňa na deň stali bezdomovcami, zvážajú do metropoly veľké lode aj malé motorové člny.

Bahamčan Jackson Blatch z ostrova Abaco ale odísť nemieni. Jeho dom zostal stáť ako jediný v okolí. Pohľad zo strechy hovorí za všetko. „Odchádzajú len tí, ktorým sa nechce robiť. Ja viem, že tento ostrov opäť vybudujeme, aj keď nám to bude trvať večnosť," vyhlásil.

Ľudia prišli nielen o domy, ale aj o živobytie. Na ostrovoch žili najmä z turizmu a teraz netušia čo budú robiť. "Je to ako nočná mora. Ale musím tu zostať a opraviť dom. Ženy a deti nech odídu preč. Verím, že sem raz opäť budú prichádzať dovolenkári," dodáva Blatchov zať Moses Monestine

Časť Bahamských ostrovov pred a po hurikáne Dorian.
Časť Bahamských ostrovov pred a po hurikáne Dorian. Foto: repro foto APTN
 

V reportáži Jakuba Lacu si môžete pozrieť ako to vyzeralo na Bahamách pred dvoma týždňami a takýto je pohľad dnes. Snímky zo satelitov ukazujú, že zelené súostrovie a raj na zemi sa zmenil na pustatinu. Prírodu ničí aj rafinérka z ktorej uniká ropa.

Počet obetí dennodenne stúpa a aktuálne dosahuje číslo 43. Treba sa však zrejme pripraviť na obrovské číslo, pretože nezvestných sú stovky až tisíce.

Reportáž spracoval Jakub Laca.