09. 09. 2019 15:46 | BRATISLAVA/Jana Habarová

Trnavskí gymnazisti uviazli v Tokiu pre silný tajfún. Na letisku strávia najmenej dva dni

Dlhé chvíle spríjemňujú ostatným cestujúcim spevom.

Gymnazisti spali na letisku v Tokiu
Gymnazisti spali na letisku v Tokiu Foto: TVNOVINY.sk
Spevácky zbor Cantica nova uviazol v Tokiu na letisku
Spevácky zbor Cantica nova
Spevácky zbor Cantica nova uviazol v Tokiu na letisku

Silný tajfún Faxai v pondelok zasiahol Tokio, kde zabil jedného človeka a spôsobil desiatky zranení. Pre nepriaznivé počasie letiská rušia lety a v meste zastavili aj prevádzku hlavných železničných tratí.

V Tokiu sa momentálne nachádza aj skupina gymnazistov z Trnavy, ktorí pôsobia v speváckom zbore Cantica nova. Do Japonska odleteli koncertovať v rámci 50. výročia svojho založenia v sprievode japonskej opernej speváčky Nao Higano.

Do redakcie sme dostali správu, že takmer 40 študentov malo v pondelok odletieť späť na Slovensko. To sa im však neporadilo pre problémy s dopravou, a tak v metropole Japonska uviazli. Momentálnu situáciu riešia s naším veľvyslanectvom.

„Veľvyslanectvo v Tokiu je v kontakte s vedúcim detského súboru Cantica nova z Trnavy. Súbor zmeškal odlet do Viedne pre komplikácie s dopravou (cestovali deväť hodín autobusom, pričom cesta normálne trvá 1,5 až 2 hod.)," uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR Juraj Tomaga.

Je to katastrofa

Spojili sme sa s Barborkou Petrášovou, ktorá je členkou súboru a opísala nám momentálnu situáciu. Po deviatich hodinách cesty v autobuse už aspoň tri hodiny čakajú na letisku. Lety zrušili a snažia sa nájsť náhradný let.

„Teraz sedíme na letisku na zemi a snažíme sa nájsť nejaký náhradný let, no všetky sú na nasledujúce dva dni už takmer plné. Dokonca aj letiskový hotel je plný, tak musíme spať na letisku," uviedla.

Dlhé chvíle si teda spestrili spevom a zaspievali aj ostatným cestujúcim, ktorí uviazli na letisku rovnako ako oni. Rodičia majú o nich strach, no dúfajú, že sa čoskoro dostanú domov.

 

Bez jedla a nocľahu

Letisko slovenským gymnazistom zatiaľ neposkytlo žiadnu stravu ani nápoje. „Všetky obchody na letisku sú zavreté, takže väčšina z nás nejedla od rána, tak čakáme, kým sa otvoria. Mimo obchodov žiadnu stravu nemáme," dodala Barborka.

Člen organizačného tímu Peter Cák prezradil, že čakajú na leteckú spoločnosť Austrian airline, či im nájdu náhradný let. „Ale už vieme, že minimálne dva dni tu ešte budeme," dodal.

Deti budú zrejme musieť stráviť celé dva dni na letisku, nakoľko situácia je tam katastrofálna. Hotely sú plné, veľvyslanectvo má zviazané ruky. „Na letisku uviazlo neskutočne veľa ľudí. Nejde metro, vlaky, autobusy," prezradil Cák.

„Na letisku je možno 100-tisíc ľudí, letisko nám asi ťažko pomôže. Nie je to len náš problém, takúto situáciu tu dávno nemali," opisuje organizátor a zároveň otec jednej zo speváčok.

Gymnazisti už majú prvú noc na letisku za sebou, o raňajky a obed sa im postaral veľvyslanec slovenskej ambasády v Tokiu Erik Lenhart.  

Trnavskí gymnazisti uviazli v Tokiu na letisku
Trnavskí gymnazisti uviazli v Tokiu na letisku Foto: TVNOVINY.sk
 


Najsilnejší tajfún v Japonsku

Tajfún Faxai je jeden z najsilnejších, aký zasiahol Tokio za uplynulé roky. Sprevádzal ho vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu.

Úrady varujú pred nebezpečenstvom vychádzať von a naliehavo upozorňujú na hrozbu záplav.

Komentáre ( 0)