17. 09. 2019 11:03 , článok bol aktualizovaný 17. 09. 2019 15:08 | KÁBUL/TASR

Krvavé útoky v Afganistane: Pri dvoch explóziach zahynulo najmenej 48 ľudí

K útokom sa prihlásil Taliban.

Afghanistan330337647293.jpg
Afghanistan330337647293.jpg

Samovražední bomboví útočníci z militantného hnutia Taliban zabili v utorok pri dvoch útokoch v Afganistane najmenej 48 ľudí a zranili desiatky ďalších osôb. K jednému útoku došlo na predvolebnom zhromaždení prezidenta Ašrafa Ghaního a k druhému v Kábule neďaleko americkej ambasády. Povstalci varovali, že pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 28. septembra budú podnikať viac násilností.

Prvý samovražedný útok v provincii Parván, asi hodinu jazdy autom od Kábulu, spáchal motocyklista, ktorý odpálil bombu pri kontrolnom stanovišti vedúcom k zhromaždeniu, keď sa práve prezident Ghaní prihováral svojim podporovateľom. Muž zabil 26 ľudí a zranil ďalších 42 osôb, informovala tlačová agentúra AFP. Ghaní sa uchádza o znovuzvolenie.

O hodinu nastal ďalší výbuch, a to v centre Kábulu neďaleko veľvyslanectva USA. K útoku sa takisto prihlásil Taliban. Úrady najprv neposkytli údaj o obetiach tohto násilia, ale neskôr uviedli, že zabitých bolo 22 ľudí a zranenia utrpelo 38 osôb.

Explózie nastali po tom, čo americký prezident Donald Trump tento mesiac náhle ukončil rozhovory s Talibanom o dohode, ktorá by umožnila Spojeným štátom stiahnuť vojakov zo svojej najdlhšej vojny.

Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid vo vyhlásení zaslanom médiám uviedol, že útok blízko Ghaního predvolebného zhromaždenia mal za cieľ narušiť prezidentské voľby 28. septembra.

"Veď sme varovali ľudí, aby nechodili na predvolebné zhromaždenia. Ak utrpia stratu, bude to ich zodpovednosť," uvádza sa vo vyhlásení Talibanu.

Zábery agentúry AFP z miesta neďaleko Ghaního zhromaždenia zachytávali vrak zhoreného motocykla, na ňom telo zahalené prikrývkou a vedľa vážne poškodené policajné auto.

Medzi usmrtenými obeťami boli ženy a deti.

Prezident, ktorý mal v čase útoku prejav, vyviazol bez zranení, ale neskôr násilie odsúdil. Podľa Ghaního incident dokazuje, že Taliban nemá skutočný záujem o zmierenie, trvalý mier a stabilitu v Afganistane.

 


Komentáre ( 0)