19. 09. 2019 14:00 | BRISBANE/TV Markíza

Austrálčan spadol do rokliny a so zlomenou nohou sa dva dni plazil bušom

To, čo mu trvalo 40 minút, boli na spiatočnej ceste dva dni.

Austrálsky turista si pri páde z útesu zlomil nohu aj ruku.
Austrálsky turista si pri páde z útesu zlomil nohu aj ruku. Foto: TV Markíza

Pil iba vodu z potoka. Turistovi (54), ktorý sa na túre v austrálskom štáte Queenslande zrútil z útesu, sa podarilo prežiť. Ťažko zranený sa musel dva dni plaziť nebezpečným bušom.

Pre Neila Parkera to bol ideálny deň na túru. Nepredpokladal, že pri výstupe na horu Nebo sa mu niečo stane. O tom, že sa niekam vybral, nikomu nepovedal.

„Netrvalo mi to ani hodinu, kým som sa dostal k vodopádu. Liezol som tam mnohokrát. Zrazu som sa šmykol a uvedomil som si, že padám. Letel som asi šesť metrov a potom nasledoval tvrdý náraz. Vedel som, že mám veľký problém," uviedol Parker pre austrálske médiá.

Ocitol sa na dne hlbokej rokliny. Plánoval, že pomoc privolá cez telefón a že zrejme bude musieť vystúpiť na nejaké vyššie miesto. Nádej na záchranu sa ale rýchlo rozplynula, keď zistil, že pri páde sa jeho telefón rozbil.

„To, čo mi veľmi pomohlo boli skúsenosti zo záchrannej služby, ktorej som členom sedem rokov. Vedel som, že tam, kde sa práve nachádzam, ma nikto nikdy nenájde. Jediná možnosť, ktorú som mal, bola odplaziť sa," hovorí zranený turista.

To ale nebolo až také jednoduché. Pri páde si zlomil nohu aj ruku. V ukrutných bolestiach sa ťahal centimeter po centimetri k cestičke a dúfal, že tam ho niekto nájde.

„To, čo mi trvalo 40 minút, boli na spiatočnej ceste dva dni. Keďže to mal byť iba trojhodinový výlet, vo vaku som mal iba nejaké oriešky a tyčinku. Vodu som pil z potoka. To bolo všetko, čo som mal za tie dni v ústach," dodal Parker.

Mal šťastie. Podarilo sa mu doplaziť tam, kde plánoval. Na ceste rozbalil striebornú fóliu a čakal na pomoc. Záchranári ho nakoniec našli.

Chirurg, ktorý mu dával do poriadku nohu, si myslí, že Neil má posunutý prah bolesti. Inak si nevie vysvetliť, ako mohol prejsť takú vzdialenosť so zlomenou nohou.

 

Komentáre ( 0)