19. 09. 2019 20:25 | NEW YORK/TASR

Rusko a Čína vetovali rezolúciu OSN o prímerí v Sýrii

Rezolúcia požadovala výnimku pre operácie proti militantným skupinám.

Po ostreľovaní v Sýrii.
Po ostreľovaní v Sýrii. Foto: Syrian Civil Defense White Helmets via AP

V Bezpečnostnej rade OSN neprešla vo štvrtok ani Ruskom a Čínou navrhovaná rezolúcia o prímerí v sýrskej provincii Idlib. Požadovala výnimku pre operácie proti militantným skupinám, ktoré sú na čiernom zozname OSN. Nedostala však potrebných deväť hlasov, informovala agentúra Reuters.

Krátko predtým Rusko a Čína vetovali rezolúciu o prímerí v provincii Idlib predloženú Nemeckom, Kuvajtom a Belgickom, pretože neobsahovala zmienenú výnimku pre "protiteroristické operácie".

Podľa návrhu tejto rezolúcie by sa prímerie začalo 21. septembra na poludnie miestneho času a zastavenie paľby by pomohlo "vyhnúť sa ďalšiemu zhoršeniu už katastrofickej situácie v Idlibe".

Provincia Idlib v severozápadnej Sýrii je poslednou baštou povstalcov, kde sa v súčasnosti relatívne darí udržiavať prímerie, ktoré po štvormesačnej ofenzíve vládnych vojsk podporovaných Ruskom vstúpilo do platnosti koncom augusta.
Podľa organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii v dôsledku ofenzívy zahynulo už viac ako 970 civilistov.

Komentáre ( 0)