21. 09. 2019 22:54 | VARŠAVA/TASR

V Poľsku našli obrovskú nevybuchnutú bombu z druhej svetovej vojny. Zvažujú evakuáciu mesta

Bomby radu Tall Boy používala britská armáda od júna roku 1944 na likvidáciu obzvlášť pevných štruktúr.

Bomba Tall Boy.
Bomba Tall Boy. Foto: Imperial War Museum

Úrady v severozápadnom Poľsku zvažujú evakuáciu 42-tisíc ľudí žijúcich v blízkosti vodného kanála ústiaceho v prístave Štetín (Szczecin), pretože sa v ňom našla nevybuchnutú leteckú bombu. Ide o najväčšiu bombu z čias druhej svetovej vojny nájdenú v poľských vodách, poznamenala agentúra AP.

Bomba Tall Boy má hmotnosť 5,5 tony a dĺžku šesť metrov. Našla sa vo vodnom kanáli, ktorý tečie cez mesto Šwinoujšcie do Štetína, počas prác na prehĺbení jeho koryta. Bombu našli pod vodou a zakrytú hrubou vrstvou zeminy.

Hovorkyňa regionálnej samosprávy Agnieszka Muchla-Lagoszová uviedla, že odborníci teraz hľadajú spôsoby, ako by bolo bombu možné bezpečne vybrať z kanála. Zvažujú aj možnosť evakuácie všetkých obyvateľov mesta Šwinoujšcie. Palebnú silu bomby pyrotechnici odhadujú na približne 10 kilometrov.

Bomby radu Tall Boy používala britská armáda od júna roku 1944 na likvidáciu obzvlášť pevných štruktúr. Daný región bol v tom čase pod nemeckou kontrolou a bol vystavený intenzívnemu bombardovaniu.

Komentáre ( 0)