03. 10. 2019 14:55 , článok bol aktualizovaný 03. 10. 2019 18:19 | PARÍŽ/TASR

Polícia vyšetruje útok v parížskom ústredí ako vraždy, nie ako terorizmus

Páchateľa zneškodnili na mieste.

Francúzski policajti a vojaci strážia miesto, kde došlo k útoku nožom.
Francúzski policajti a vojaci strážia miesto, kde došlo k útoku nožom. Foto: TASR/AP
Útočník zabil štyroch policajtov.
Útočník zabil štyroch policajtov.
Útočník zabil štyroch policajtov.

Parížsky prokurátor Rémy Heitz oznámil, že 45-ročný zamestnanec zabil nožom v policajnom ústredí v centre Paríža štyroch ľudí - troch policajtov a pracovníka na úradníckom úseku. Prokurátor ďalej spresnil, že tri z usmrtených obetí boli muži a jedna bola žena.

Polícia oznámila, že útočiaceho zamestnanca zastrelili počas útoku. Heitz neuviedol motív útočníka, ale povedal, že orgány začali vyšetrovanie a v týchto chvíľach vylučuje terorizmus.

Do parížskeho policajného ústredia prišiel aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Jeho úrad vydal vyhlásenie, podľa ktorého chcel Macron prejaviť solidaritu a podporu všetkým policajtom aj zamestnancom.

Na miesto činu medzičasom prišiel tiež premiér Édouard Philippe, minister vnútra Christophe Castaner i starostka Paríža Anne Hidalgová. Minister Castaner z tohto dôvodu odložil na neskôr svoju cestu do Turecka.

"Paríž po tomto hroznom útoku dnes popoludní plače. Počet obetí je vážny, niekoľko policajtov prišlo o život," napísala na Twitteri už skôr Hidalgová.

Podľa tlačových agentúr AP, AFP a DPA útočníka zastrelil na dvore policajného areálu policajt, a to služobnou zbraňou.

Zástupca policajných odborov Loic Travers povedal novinárom, že útok keramickým nožom sa zrejme začal v kancelárii páchateľa a pokračoval po celom rozsiahlom policajnom areáli, ktorý sa nachádza oproti katedrále Notre Dame a v blízkosti ďalších turistických atrakcií. Podľa televíznej stanice BFMTV sa násilie začalo okolo 13.00 h.

Travers uviedol, že motív nie je známy, ale útočiaci muž, ktorý pracoval ako civilista pre políciu 20 rokov, bol zamestnaný na oddelení spravodajských informácií a až do štvrtka nespôsoboval žiadne problémy. Dodal, že útok takých veľkých rozmerov proti policajtom si nepamätá.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že útok vyprovokovala hádka na pracovisku. Ide o najtragickejšie násilie v prostredí polície vo Francúzsku za posledné roky.

Podľa skorších správ francúzskeho denníka Le Figaro prišla o život aj jedna policajtka.

Emery Siamandi, ktorý pracuje v policajnom sídle, uviedol, že sa práve nachádzal na schodisku vedúcom ku kancelárii veliteľa, keď započul výstrely. "Pomyslel som si, že toto nie je v poriadku," opísal situáciu Siamandi. "O niekoľko okamihov som videl plakať tri policajtky. Nemal som im ako pomôcť. Ich kolegovia plakali tiež, takže už som vedel, že to musí byť niečo vážne," dodal. Nakoniec zbadal jedného policajta na kolenách, ktorý tiež plakal.

Útok sa stal deň po tom, čo tisíce policajtov pochodovali Parížom na protest proti nízkym platom, dlhým nadčasovým hodinám, zvýšenému počtu samovrážd v policajných radoch a navrhovaným dôchodkovým reformám.

Okolie policajného ústredia, ktoré sa nachádza v historickom jadre Paríža - na ostrove Ile de la Cité, a takisto priľahlú stanicu metra polícia uzavrela. Ide o štvrť, ktorá je rušnou turistickou destináciou.

Francúzska polícia bola v posledných rokoch viackrát terčom extrémistických útokov. V roku 2017 strelec spustil paľbu na triede Champs-Élysées a zabil jedného policajta, potom ho zastrelili. V roku 2016 zase pri útoku motivovanom extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) zahynuli doma policajt a jeho partnerka, zamestnaná na úradníckom úseku polície - zomreli pred očami ich trojročného syna.

Komentáre ( 0)