07. 10. 2019 19:17 |

Desiatky svetových metropol ochromili protesty. Účastníci chcú novú klimatickú politiku

Šlo o aktivistov z hnutia "Vzbura proti vyhynutiu".

Protestujúci.
Protestujúci. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Desiatky svetových metropol dnes ochromili protesty aktivistov z medzinárodného hnutia Vzbura proti vyhynutiu. Jeho účastníci požadujú od svojich vlád novú, lepšiu klimatickú politiku.

Od skorých ranných hodín zaplavili stovky protestujúcich aj ulice Berlína. Miestom ich pokojných protestov sa stali dôležité dopravné uzly, či turisticky známe lokality.

Demonštrácia v Amsterdame sa začala aj napriek tomu, že mestské úrady zakázali aktivistom zhromažďovať sa na ceste. Protestujúci ignorovali výzvy polície, aby sa presunuli na neďaleké námestie. Na rad prišlo napokon aj zatýkanie.

Zatýkalo sa aj v Londýne. Britská polícia zadržala viac ako stovku aktivistov. Protestujúci okrem iného naliehali na vládu, aby znížila uhlíkové emisie, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie.

Hlavné ulice blokovali aj protesty v najväčších austrálskych mestách ako Sydney, či Canberra.

Hnutie s názvom Vzbura proti vyhynutiu, známe aj ako XR, založili vlani v Británii a v súčasnosti má pobočky v približne 50 krajinách.

Jeho cieľom je podnietiť radikálne zmeny v ekologických otázkach prostredníctvom občianskej neposlušnosti a nenásilného odporu. Demonštrácie organizované po celom svete by mali trvať dva týždne.

Viac v reportáži Juraja Šimka