11. 10. 2019 06:08 | WASHINGTON/TASR

Trump požiadal diplomatov, aby sprostredkovali dohodu medzi Ankarou a Kurdmi

Turecká invázia na severe Sýrie sa začala v stredu po tom, ako Trump nariadil stiahnutie amerických síl z oblasti s tým, že nechce stáť v ceste tureckej ofenzíve.

Donald Trump
Donald Trump Foto: TASR/AP Photo/Evan Vucci

Prezident Spojených štátov Donald Trump požiadal vo štvrtok amerických diplomatov, aby pomohli sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a sýrskymi Kurdmi po tom, ako voči nim Ankara v stredu začala vojenskú operáciu. S odvolaním sa na informácie od anonymného zdroja z prostredia americkej administratívy o tom píše agentúra AFP.

"Prezident nás poveril, aby sme zistili, či sa záujmy oboch strán konfliktu niekde prekrývajú a či by sme boli schopní sprostredkovať medzi nimi prímerie," vyhlásil zdroj pre agentúru. Americký prezident ešte pred tým na Twitteri napísal, že Washington má tri možnosti a to: "Poslať (na severovýchod Sýrie) tisíce jednotiek a zvíťaziť tam vojenskými prostriedkami, udrieť na Turecko finančne pomocou sankcií, alebo sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a Kurdmi". V rozhovore s novinármi neskôr šéf Bieleho domu zdôraznil, že dúfa v "poslednú možnosť".

Turecká invázia na severe Sýrie sa začala v stredu po tom, ako Trump nariadil stiahnutie amerických síl z oblasti s tým, že nechce stáť v ceste tureckej ofenzíve. Keďže sa v súvislosti s daným rozhodnutím stal terčom ostrej kritiky aj vo vlastnej strane, vyhlásil neskôr, že chce rozsah tureckej ofenzívy obmedziť hrozbou možného uvalenia ekonomických sankcií na Ankaru.

Napriek tomu Trump opakovane povedal, že Turecko, ktoré je spojencom USA v rámci NATO, chcelo na Kurdov už dlho zaútočiť, pričom Spojené štáty nie sú svojim niekdajším kurdským spojencom v boji proti extrémistickému hnutiu Islamský štát (IS) až tak zaviazané. "Nepomáhali nám počas druhej svetovej vojny. Nepomohli nám v Normandii," povedal ešte v stredu.

Členovia Bezpečnostnej rady OSN sa nezhodli v otázke tureckej invázie na severe Sýrie

Členovia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) sa vo štvrtok nedokázali zhodnúť na spoločnom stanovisku k prebiehajúcej tureckej vojenskej operácii voči Kurdom na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra AP.

Piati európski členovia BR OSN, ktorí štvrtkové zasadnutie zvolali, vyzvali v spoločnom vyhlásení Ankaru, aby "ukončila jednostrannú vojenskú operáciu". Tá podľa ich názoru ohrozuje pokrok medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Európske krajiny v tejto súvislosti varovali, že "obnovené bojové operácie na severovýchode (Sýrie) môžu podkopať stabilitu v celom regióne, zhoršiť utrpenie civilistov a priviesť k ďalším pohybom obyvateľstva".

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia reportérom povedal, že akékoľvek spoločné vyhlásenie BR OSN K Sýrii sa musí situácii v krajine venovať podrobnejšie, a to aj vrátane otázky prítomnosti cudzích vojsk na jej území.

Komentáre ( 0)