11. 10. 2019 21:15 | WASHINGTON/TASR

Trump pohrozil Turecku tvrdými sankciami, Erdogan zastavenie operácie odmietol

Rusko v Bezpečnostnej rade OSN zablokovalo prijatie vyhlásenia, ktoré obsahovalo výzvu k Turecku, aby zastavilo vojenskú ofenzívu v Sýrii.

Mapa znázorňujúca operáciu tureckej armády v severnej Sýrii.
Mapa znázorňujúca operáciu tureckej armády v severnej Sýrii. Foto: TASR/AP/Lefteris Pitarakis

Americký prezident Donald Trump podpíše nariadenie, ktoré umožní prípadné zavedenie "veľmi významných nových sankčných opatrení" voči Turecku. Majú ho odradiť od ďalších útočných vojenských akcií v Sýrii. Oznámil to v piatok minister financií USA Steven Mnuchin.

Podľa agentúr DPA a AFP Mnuchin zdôraznil, že USA zatiaľ nezavádzajú voči Turecku sankcie. "Dúfame, že ich nebudeme musieť použiť... Ak to bude potrebné, môžeme odstaviť turecké hospodárstvo," poznamenal. V tejto súvislosti varoval Turecko, aby nepostupovalo príliš hlboko dovnútra Sýrie.

"Finančné inštitúcie upozorňujeme, že by mali byť opatrné a že by mohli existovať sankcie... Prezident ich v prípade potreby použije," odkázal Mnuchin z Bieleho domu.

Vojenská ofenzíva Turecka v severovýchodnej Sýrii môže mať zničujúce humanitárne dôsledky a môže viesť k ďalšej destabilizácii regiónu, varovala medzitým ľudskoprávna organizácia Amnesty International a vyzvala Turecko, aby dodržiavalo medzinárodné právo.

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom z organizácie Islamský štát (IS), sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.

Erdogan: Turecko nezastaví svoju operáciu

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) sa v piatok prihlásila k zodpovednosti za bombový útok v kurdskom meste Kámišlí v Sýrii, pri ktorom podľa kurdských zdrojov zahynulo najmenej šesť ľudí - civilistov i príslušníkov miestnych bezpečnostných zložiek. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa miestnej televízie výbušné zariadenie explodovalo v aute zaparkovanom v reštaurácii v centre mesta Kámišlí, ktoré je administratívnym centrom kurdského autonómneho regiónu na severovýchode Sýrie, zvaného aj sýrsky Kurdistan.

Televízia súčasne poznamenala, že bojovníci IS zintenzívnili svoje ozbrojené útoky po tom, ako Turecko spustilo svoju inváziu do severnej Sýrie.

Turecko za túto inváziu čelí vlne kritiky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok v Istanbule vyhlásil, že Turecko nezastaví svoju operáciu proti kurdským militantom na severe Sýrie. Odmietol tak kritiku iných krajín, ktorú označil za "vyhrážky". "Nezáleží na tom, čo niektorí ľudia hovoria, nezastavíme sa," vyhlásil Erdogan v Istanbule.

Rusko v OSN zablokovalo výzvu k Turecku

Rusko v piatok v Bezpečnostnej rade OSN zablokovalo prijatie vyhlásenia, ktoré obsahovalo výzvu k Turecku, aby zastavilo svoju vojenskú ofenzívu v severovýchodnej Sýrii. S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom informovala agentúra AFP.

Text navrhnutý Spojenými štátmi mal byť prijatý o 21.30 h SELČ, Moskva však podnikla kroky, aby schválenie zastavila, uviedol podľa AFP jeden z diplomatických zdrojov.
Pentagón Turecko ostro kritizoval za ofenzívu proti Kurdmi vedeným silám a varoval, že spustenie tejto operácie bude mať pre Ankaru vážne dôsledky.

Komentáre ( 0)