12. 10. 2019 22:23 | TOKIO/TASR

Pred tajfúnom Hagibis evakuujú v Japonsku milióny obyvateľov

Meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami, záplavami a zosuvmi pôdy vo východných a centrálnych častiach krajiny.

Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku
Autá potopené v zaplavenej rezidenčnej oblasti na ulici v meste Ise v centrálnom Japonsku Foto: TASR/AP

Najmenej dve obete si v sobotu vyžiadal silný tajfún Hagibis sprevádzaný prudkým dažďom a mohutným vetrom, ktorý zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu. Desať ľudí je nezvestných a 90 ďalších utrpelo zranenia. Živel spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, informovala agentúra DPA.

Úrady v tejto súvislosti nariadili evakuáciu celkovo viac než 4,4 milióna ľudí vrátane mesta Kawasaki s 910.000 obyvateľmi, uviedla verejnoprávna televízia NHK. Hagibis bude zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov.

Stred tzv. supertajfúnu prešiel nad pevninu v sobotu krátko pred 19.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) na polostrove Izu juhozápadne od Tokia, oznámil Japonský meteorologický úrad (JMA).

Hagibis zoslabol, no pred príchodom ho sprevádzal vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu. Najvyšší stupeň varovania pre Tokio a okolité oblasti, ktorý vydal JMA, však súvisel najmä s prívalovými dažďami.

Živel sa krátko po polnoci miestneho času pohyboval severovýchodným smerom s rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a sprevádza ho vietor s rýchlosťou v nárazoch do 180 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami, záplavami a zosuvmi pôdy vo východných a centrálnych častiach krajiny. Varovanie platí pre celkovo sedem prefektúr.

Pred príchodom tajfúnu preventívne uzavreli obchody, závody i podzemné železnice. V krajine tiež zrušili v sobotu vyše 1660 letov a zastavili prevádzku na mnohých železničných tratiach. Na nedeľu informovali o zrušení zhruba 800 letov.

V Tokiu a jeho okolí bolo bez elektriny približne 370.000 domácností.

Komentáre ( 0)