14. 10. 2019 15:35 , článok bol aktualizovaný 14. 10. 2019 16:29 | DAMASK/kc, TASR

Barbarský čin tureckých žoldnierov: Kurdskú političku najskôr znásilnili a potom ukameňovali

Patrila medzi politikov, ktorí sa, po porážke IS v Sýrii, snažili o prestavbu vojnou zničeného regiónu.

Snímka z pohrebu zavraždenej kurdskej političky Hevrin Chalafovej.
Snímka z pohrebu zavraždenej kurdskej političky Hevrin Chalafovej. Foto: Profimedia.sk

Turecké médiá jej smrť označili za veľký úspech prebiehajúcej ofenzívy proti Kurdom na severe Sýrie. Kurdskú političku Hevrin Chalafovú (†35) zavraždili Tureckom podporované jednotky sýrskych povstalcov.

Generálnu tajomníčku strany Budúcnosť Sýrie vojaci najskôr hromadne znásilnili a následne ukameňovali. Do jej mŕtveho tela zahaleného prachom potom ešte kopali a všetko si nakrúcali na kameru v mobilnom telefóne. Video sa začalo šíriť na sociálnych sieťach. Americké úrady uviedli, že zábery sú autentické. Informoval o tom britský denník The Guardian.

 

Sýrske observatórium pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že za vraždou političky stoja povstalci zo Sýrskej národnej armády, ktorí bojujú na strane Turecka. Od začiatku ofenzívy už majú na svedomí najmenej deväť civilistov.

Chalafovú zadržali na ceste z Rakky do Kamišlí blízko diaľnice M4 v severnej Sýrii. V tureckých médiách, v rozpore so zverejnenými zábermi informovali, že zomrela pri leteckom nálete.

„Teroristická skupina utrpela ťažkú ranu. Chalafová bola neutralizovaná v úspešnej operácii," napísal turecký denník Yenisafak, ktorý má blízko k prezidentovi Erdoganovi.

Chalafová svoj život zasvätila politike. Bola slobodná a venovala sa najmä presadzovaniu ženských práv. Patrila medzi politikov, ktorí sa po porážke Islamského štátu v Sýrii snažili o prestavbu vojnou zničeného regiónu. Verila v pokojné mnohonárodnostné a multietnické spolunažívanie. Odborník na kurdskú politiku Mutlu Civiroglu označil jej smrť za veľkú stratu.

Kurdom prídu na pomoc Asadove jednotky

Turecko od stredy podniká inváziu na území severovýchodnej Sýrie. Tvrdí pritom, že je zameraná len na extrémistov z Islamského štátu a na kurdské milície, ktoré sú podľa Ankary napojené na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).

Cieľom je vytvoriť v tomto pásme tzv. bezpečnú zónu na ochranu tureckých štátnych hraníc a následne na dané sýrske územia vrátiť sýrskych utečencov žijúcich momentálne v utečeneckých táboroch v Turecku.

Sýrska vládna tlačová agentúra SANA označila tureckú operáciu za agresiu a odsúdilo ju aj svetové spoločenstvo. Sýrski Kurdi a sýrska vláda medzičasom v nedeľu dosiahli dohodu o nasadení sýrskych jednotiek pri hranici s Tureckom s cieľom čeliť vojenskej ofenzíve Ankary.