17. 10. 2019 07:58 | PRAHA/tvnoviny.sk

Lekárka, ktorá nechala krvácať Adamka, teraz lieči novorodencov

Po trinástich minútach a volania o pomoc chlapcovi prestalo biť srdce a došlo u neho k trvalému poškodeniu mozgu.

Adam s matkou pred ambulanciou ORL v nemocnici
Adam s matkou pred ambulanciou ORL v nemocnici Foto: YouTube.com/CT

Adam bol osemročný zdravý chlapec, pred dvomi rokmi sa jeho život zásadne zmenil a už nikdy nebude ako pred tým. Šokujúca udalosť sa odohrala 14. mája 2017 v pardubickej nemocnici. O krvácajúceho chlapca po operácií mandlí, ktorý stál na chodbe nemocnice, sa nikto nezaujímal. Lekárka dokonca okolo neho prešla bez povšimnutia. Keď čerstvá absolventka medicíny zistila, čo sa stalo, presunula sa v tichosti do pražskej Thomayerovej nemocnice, kde teraz pracuje na novorodeneckom oddelení, upozornili na to Lidové noviny.

Adamkova matka vtedy márne čakala na pomoc. Po trinástich minútach a volania o pomoc mu prestalo biť srdce a došlo u neho k trvalému poškodeniu mozgu. Všetko zaznamenala videokamera na chodbe.

 

Polícia už túto lekárku a dve sestry obvinila z ťažkého ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Nič z toho však lekárka v Thomayerovej nemocnici v Prahe nepriznala.

"Pani doktorka k nám nastúpila vo februári 2018, kedy úspešne prešla výberovým konaním. Musíme zdôrazniť, že to bolo v čase, keď prípad nebol ešte medializovaný. Súčasťou výberového konania bolo splnenie odbornej spôsobilosti, vzdelanie a trestný záznam. Všetky podmienky pani doktorka splnila, " povedal Právu primár novorodeneckého oddelenia nemocnice Jan Janota.

"O tom, že ide o lekárku z uvedeného prípadu, Thomayerova nemocnice nevedela," dodal primár.

Podľa znalcov oslovených políciou obvinená lekárka aj obe zdravotné sestry konali proti zavedenej lekárskej vede aj obyčajnému zdravému rozumu. Nakoľko išlo o osobné chybu a akú úlohu zohral zle nastavený systém, rozhodne súd.

Priamy nadriadený lekárky Janota vidí vinu skôr u pardubickej nemocnice. Podľa neho lekárka zlyhala ako čerstvá absolventka. Že by sa podobná situácia mohla opakovať aj v pražskej nemocnici, sa však neobáva. "Na každého nového lekára dohliada vo dne v noci skúsený kolega. Vďaka nastaveným podmienkam naša nemocnica opäť získala certifikát kvality a bezpečia," zdôraznil primár novorodeneckého oddelenia.

Aj napriek tomu sa však Thomayerova nemocnica rozhodla byť opatrná. "Cez všetky opatrenia sme sa s pani doktorkou dohovorili, že zatiaľ bude pracovať na oddelení s prevahou preventívnej starostlivosti," povedal hovorca nemocnice Petr Sulek.

Komentáre ( 0)