17. 10. 2019 11:53 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2019 18:31 | BRUSEL/TASR

EÚ a Británia dosiahli dohodu o brexite. Lídri Únie ju už odobrili

"Kde je vôľa, tam je dohoda - máme ju!" uviedol Juncker.

Michel Barnier, hlavný vyjednávač pre brexit.
Michel Barnier, hlavný vyjednávač pre brexit. Foto: AP Photo/Frank Augstein

Vedúci predstavitelia 27 členských štátov EÚ vo štvrtok popoludní na zasadnutí Európskej rady schválili revidovanú dohodu o brexite. Tú teraz musí ratifikovať Európsky parlament a poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu.

Európska únia a Británia dosiahli dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, ktorá ešte potrebuje ratifikáciu zo strany Európskeho parlamentu a britského parlamentu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera.

"Kde je vôľa, tam je dohoda - máme ju!" uviedol Juncker. Podľa neho ide o "spravodlivú a vyváženú dohodu pre EÚ a Spojené kráľovstvo" a odporučil Európskej rade, aby ju podporila. Dohodu sa podarilo dosiahnuť vyjednávacím tímom Británie a EÚ pred summitom lídrov štátov EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní.

"Máme skvelú novú dohodu, ktorá vracia kontrolu," napísal britský premiér Boris Johnson na Twitteri a vyzval poslancov parlamentu v Londýne, aby ju v sobotu na mimoriadnom zasadnutí schválili.

Corbyn vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody

Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vo štvrtok vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodli predstavitelia Británie a Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

Corbyn povedal, že dohoda "krajinu nespojí a mala by sa odmietnuť". Najlepší spôsob, ako vyriešiť brexit, je podľa Corbyna dať posledné slovo ľuďom, aby o tom rozhodli hlasovaním. Dodal, že labouristi cez víkend nepredložia návrh na vyslovenie nedôvery vláde a takisto uviedol, že záležitosť referenda pred voľbami je "otázkou budúceho týždňa", informovala televízia Sky News.

S dohodou aj naďalej nesúhlasí Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ako už predtým uviedla vo svojom stanovisku. Podľa vyhlásenia strany na Facebooku by v súčasnom stave nemohla podporiť to, čo sa navrhuje v "colných záležitostiach". DUP upozornila aj na mnoho nejasností v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty.

Barnier predstavil aj technické detaily novej dohody

Kompromisné prvky obsiahnuté v novej dohode o brexite sa týkajú hraničného režimu medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko s dôrazom na colný režim, dovoz tovarov a daň z pridanej hodnoty (DPH), vysvetlil vo štvrtok v Bruseli hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Barnier skonštatoval, že po takmer troch rokoch rokovaní sa podarilo dosiahnuť dohodu o tzv. brexite, ktorá zaručuje riadený odchod Británie z Európskej únie.

Zdôraznil, že väčšia časť ustanovení z pôvodnej dohody z novembra 2018 zostala nezmenená. Zmeny sa týkajú protokolu o Írsku a Severnom Írsku, kde nová dohoda zaručuje, že Severné Írsko bude v súlade s určitými pravidlami jednotného trhu EÚ, zároveň ale bude súčasťou colného územia Spojeného kráľovstva, na čom nekompromisne trvala britská vláda.

V praxi to znamená, že na írskom ostrove sa nebudú vykonávať žiadne colné kontroly. Tie sa budú realizovať len v prístavoch. Podľa znenia novej dohody sa za tovar dovážaný zo Spojeného kráľovstva do Severného Írska ako konečného miesta určenia nebudú vyberať žiadne clá zo strany EÚ. Clá nebudú platiť ani pre tovar prepravovaný cestujúcimi cez hranice medzi Írskom a Severným Írskom, ani pre kategóriu tovarov určených skôr na okamžitú spotrebu ako na ich ďalšie spracovanie. Túto otázku má v budúcnosti presnejšie vymedziť spoločná britsko-európska komisia.

Revidovaná dohoda rovnako spresnila, že Severné Írsko bude môcť ťažiť z výhod budúcich obchodných dohôd, ktoré už mimo EÚ uzavrie britská vláda. Ak sa tovary dovezené na základe týchto dohôd nedostanú do Írska (člen EÚ) alebo na zvyšok jednotného európskeho trhu, budú podrobené iba britským clám.

Kompromisná zmluva však ustanovuje aj to, že štyri roky po nadobudnutí jej účinnosti poslanci severoírskeho parlamentu jednoduchou väčšinou rozhodnú o tom, či ich región bude aj naďalej fungovať v súlade s normami EÚ uvedenými v dokumente. V prípade priaznivého postoja regionálneho parlamentu sa systém dohodnutý revidovanou zmluvou o brexite predĺži o ďalšie štyri roky. Ak to poslanci odmietnu, bude zavedené dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého obe strany budú musieť nájsť riešenie, ktoré zabráni vzniku fyzickej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

Na rozdiel od mechanizmu takzvanej "írskej poistky" z predchádzajúcej dohody, ktorú britský parlament trikrát zamietol, nebude potrebné, aby sa nový protokol o režime hraníc nahradil následnou dohodou medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, čo predstavuje podstatný ústupok zo strany EÚ.

Barnier pred novinármi zdôraznil, že úlohu riadiť colné pravidlá EÚ na území Severného Írska budú mať na starosti britské orgány.

Podľa jeho slov pokrok nastal tiež v tom, že sa Bruselu a Londýnu podarilo vyriešiť aj otázku DPH, čo bol posledný technický problém, ktorým sa zaoberali vyjednávacie tímy.

"Dosiahli sme dva ciele: zachovanie integrity jednotného európskeho trhu, ako aj uspokojenie legitímnych záujmov Spojeného kráľovstva," opísal celkovú situáciu Barnier.

Komentáre ( 0)