18. 10. 2019 13:47 | ANKARA/TASR, rd

VIDEO: Kurdi podozrievajú Turkov, že pri útokoch používajú biely fosfor

Má sa tak diať v súvislosti s inváziou Turecka na severe Sýrie.

Chlapec kričí od bolesti.
Chlapec kričí od bolesti. Foto: Reprofoto: hewar news

Sýrski Kurdi podozrievajú turecké jednotky, že počas invázie v severnej Sýrii použili aj muníciu s bielym fosforom - chemickou látkou, ktorá môže zmrzačiť a zabíjať, keď príde do kontaktu s ľudským telom. Informoval o tom časopis Foreign Policy.

Fotografie - poskytnuté redakcii časopisu kurdským zdrojom a potvrdené nemenovaným predstaviteľom americkej administratívy - zachytávajú deti v pohraničnom meste Ras al-Ajn, ktoré majú na hrudi, tvári i končatinách chemické popáleniny korešpondujúce s následkami použitia bieleho fosforu.


Zdroj: YouTube/hewar news


Zdroj: YouTube/hewar news

Vedenie Sýrskej demokratickej rady (SDC) vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby evakuovalo zranených civilistov.

Vo svojom liste vedenie SDC vysvetlilo, že "Turecko používa všetky druhy zbraní vrátane medzinárodne zakázaných a naše lekárske tímy nedokážu evakuovať civilistov". V liste sa ako zakázaná zbraň uvádza munícia s obsahom bieleho fosforu.

Zatiaľ nie je jasné, či turecké jednotky a ich spojenci na severe Sýrie používajú biely fosfor proti civilistom úmyselne. Jeho vojenské použitie ako zbrane nie je zakázané, ale ako munícia pre zápalné zbrane je zakázaný v oblastiach, kde žijú civilisti.

Podozrenia o používaní bieleho fosforu sa objavili len pár hodín po tom, čo viceprezident USA Mike Pence oznámil, že Spojené štáty a Turecko sa dohodli na dočasnom prímerí v severnej Sýrii.

Munícia s obsahom bieleho fosforu sa používa v západných armádach na vytváranie dymových clôn, ktoré maskujú pohyb a polohu jednotiek, ale môže sa použiť aj v zápalných zbraniach.

Keď exploduje plášť munície, chemická látka vo vnútri okamžite vytvorí hustý biely oblak. Keď táto chemikália príde do kontaktu s ľudským telom, horí, a to až po kosť.

Komentáre ( 0)