26. 10. 2019 23:09 | LA PAZ/TASR

Bolívia si zvolila štvtýkrát za sebou Moralesa za prezidenta. Jeho súper hovorí o podvode

Morales sa stane štvrtýkrát prezidentom.

Evo Morales
Evo Morales Foto: TASR/AP Photo/Juan Karita

Porazený bolívijský prezidentský kandidát Carlos Mesa odmietol v sobotu znovuzvolenie prezidenta Eva Moralesa, pričom výsledky volieb označil za podvod, informovala agentúra AFP.

Mesa prečítal vyhlásenie pred novinármi tvrdiac, že "odmieta a ignoruje ukončenie sčítavania volebných hlasov, pretože to je výsledok podvodu a porušenie vôle ľudu".
Bolívijský Najvyšší volebný tribunál v piatok ukončil sčítavanie volebných hlasov a potvrdil znovuzvolenie súčasného prezidenta Eva Moralesa. Ten podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil so ziskom 47,07 percenta hlasov, zatiaľ čo hlavný opozičný kandidát, exprezident Carlos Mesa, získal 36,51 percenta odovzdaných hlasov.

Morales tak bol zvolený už v prvom kole volieb, keďže tesne splnil podmienku náskoku oproti najbližšiemu súperovi o najmenej desať percentuálnych bodov. Pôjde pritom už o jeho štvrté obdobie vo funkcii hlavy štátu.

Hovorkyňa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci Maja Kocijančičová vo štvrtok vyhlásila, že Únia "očakáva od bolívijskej vlády a volebných orgánov vyriešenie situácie" v krajine. Podporila zároveň stredajšie stanovisko Organizácie amerických štátov (OAŠ), ktoré vyzýva na druhé kolo prezidentských volieb v Bolívii aj v prípade víťazstva Moralesa v prvom kole, informovala tlačová agentúra DPA.

Komentáre ( 0)