27. 10. 2019 07:02 , článok bol aktualizovaný 27. 10. 2019 18:13 | WASHINGTON/TASR

Donald Trump potvrdil likvidáciu vodcu Islamského štátu

Baghdádí sa odpálil pri úteku pred americkými jednotkami, usmrtil pri tom aj tri svoje deti.

Na propagandistickom videozázname sa po prvý raz za posledných päť rokov ukázal vodca IS abú Bakr Baghdádí.
Na propagandistickom videozázname sa po prvý raz za posledných päť rokov ukázal vodca IS abú Bakr Baghdádí. Foto: TASR/Al-Furqan media via AP

Americký prezident Donald Trump v nedeľu potvrdil, že americkým silám sa v Sýrii podarilo zlikvidovať vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího. Informovala o tom spravodajská stanica al-Džazíra.

"Al Baghdádí je mŕtvy," oznámil Trump pred novinármi počas vyhlásenia v Bielom dome.

Vodca IS sa podľa slov amerického prezidenta odpálil za pomoci samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti.

"Bol to chorý a zvrátený muž a teraz je mŕtvy," dodal v tejto súvislosti šéf Bieleho domu s tým, že Baghdádí "zomrel ako pes a ako zbabelec", píše agentúra AP.

"Jeho telo bolo znetvorené výbuchom. Okrem toho sa na neho aj zrútil tunel. Napriek tomu nám testy dali istú, okamžitú a absolútne pozitívnu identifikáciu (Baghdádího). Bol to on," uviedol Trump na margo vierohodnosti informácie o smrti vodcu extrémistickej skupiny, napísala AFP.

Šéf Bieleho domu tiež vyhlásil, že "zločinec, ktorý sa veľmi snažil zastrašovať ostatných, strávil svoje posledné chvíle v absolútnom strachu, panike a hrôze z amerických jednotiek, ktoré sa k nemu blížili".

Americký prezident ďalej dodal, že pri špeciálnej operácii nezahynuli žiadni príslušníci amerických ozbrojených síl.

Komentáre ( 0)