31. 10. 2019 06:17 | PRAHA/TASR

Zeman vraj uznal Krym za súčasť Ruska

Tvrdia to prokremeľskí krymskí Tatári na sociálnej sieti.

Český prezident Miloš Zeman.
Český prezident Miloš Zeman. Foto: TASR/AP

Málo významná krymskotatárska organizácia Kyrym birligi (Krymská jednota), ktorá vyjadruje bezvýhradnú lojalitu Rusku a jeho prezidentovi Vladimirovi Putinovi, sa chváli veľkým medzinárodným úspechom - účasťou na oslavách štátneho sviatku 28. októbra na Pražskom hrade a podporou českého prezidenta Miloša Zemana.

Podľa spolku Zeman uznal Krym za súčasť Ruska. Pražský hrad toto tvrdenie ani po opakovaných otázkach nepoprel, napísal v stredu portál českého Deníka N .

Na slávnostnej recepcii v Španielskej sále Pražského hradu sa v pondelok 28. októbra zúčastnila aj Tamila Nimetullajevová zo spolku Kyrym birligi. Pozvanie na recepciu, ktorá sa konala po odovzdávaní štátnych vyznamenaní, dostal aj jej manžel a podpredseda organizácie Rustem Nimetullajev.

Spolok Kyrym birligi je podľa Deníka N v krymskotatárskej komunite okrajový, ale v ruských a proruských médiách hrá dôležitú úlohu - vystupuje v nich za krymských Tatárov a vyjadruje úplnú podporu Moskve, ktorá ukrajinský polostrov v roku 2014 anektovala. Spolok je teda v opozícii voči krymskotatárskemu "parlamentu", medžlisu, ktorý neustále upozorňuje na utláčanie tohto etnika ruskými úradmi a ktorého vedenie zostáva lojálne Ukrajine.

Spolok sa pozvaním na Pražský hrad na oslavy Dňa vzniku samostatného československého štátu pochválil na svojich stránkach na Facebooku a zverejnil tiež fotografie zo Španielskej sály, ako aj snímku pozvánky pre Nimetullajevovú.


Zdroj: Facebook/Къырым-Бирлиги

"Miloš Zeman je európsky politik, ktorý uznal Krym za súčasť Ruskej federácie. Kyrym birligi si veľmi cení, že si našu činnosť všimli na medzinárodnej úrovni," napísala organizácia.

Nimetullajevovej manžel Deníku N telefonicky vysvetlil, že pozvanie dostal aj on, ale "z osobných dôvodov" nakoniec neprišiel. O Zemanovi povedal, že podporuje priateľské vzťahy s Ruskom, "čo musí podporovať každý rozumný politik, a podporujeme ich aj my".
Pražský hrad nevysvetlil, prečo zástupcov tejto organizácie na oslavy štátneho sviatku v ČR pozval, dodal portál Denikn.cz.