04. 11. 2019 06:03 | WASHINGTON/TASR

Trump pohrozil zastavením pomoci pre požiarmi sužovanú Kaliforniu

Demokratický guvernér tohto štátu kritizoval jeho enviromentálnu politiku.

Na predmestí Santa Clarita sa plamene dostali do obytných častí.
Na predmestí Santa Clarita sa plamene dostali do obytných častí. Foto: TASR/AP Photo/Christian Monterrosa

Americký prezident Donald Trump v nedeľu znova pohrozil zastavením federálnej pomoci pre Kaliforniu po tom, ako demokratický guvernér tohto štátu USA kritizoval jeho enviromentálnu politiku. Informovala o tom agentúra AFP.

Požiare v Kalifornii zničili za posledné týždne takmer 40.000 hektárov porastov. Hasiči v nedeľu pokračovali s bojom proti lesnému požiaru 100 kilometrov severozápadne od Los Angeles, ktorý už dostali pod kontrolu na 50 percent, a požiaru severne od San Francisca, ktorý je pod kontrolou na viac než tri štvrtiny. Ďalšie požiare - vrátane plameňov, ktoré ohrozovali mnohomiliónové domy a známe objekty v oblasti Los Angeles - medzičasom ustúpili a evakuovaní obyvatelia sa začínajú vracať domov.

Trump v nedeľu rovnako ako vlani, keď pri požiaroch v severnej Kalifornii zahynulo 86 ľudí, kritizoval tamojšie úrady a zodpovednosť pripísal guvernérovi Gavinovi Newsomovi, ktorý podľa neho odvádza "hroznú prácu pri lesnom hospodárstve".

"Každý rok, keď zúria požiare a Kalifornia horí, je to rovnaké - a potom príde žiadať federálnu vládu o (finančnú) pomoc. Už nie. Urobte si svoju prácu, guvernér," napísal prezident na Twitteri.

Newsom v reakcii tvítoval: "Neveríte v klimatickú zmenu. Ste ospravedlnení z tejto debaty."
Širšie vyjadrenie guvernér poskytol v nedávnom rozhovore pre noviny The New York Times, v ktorom poukázal na rušenie predpisov ochrany životného prostredia Trumpovou vládou. "Vedieme boj proti najničivejším požiarom v dejinách nášho štátu... a Trump vedie totálny útok voči nápravným prostriedkom," uviedol.

Komentáre ( 0)