08. 11. 2019 06:19 | TEHERÁN/TASR

Zemetrasenie na severovýchode Iránu si vyžiadalo 5 mŕtvych a 120 zranených

Po zemetrasení nasledovala séria menších dotrasov.

Zemetrasenie (ilustračná fotografia)
Zemetrasenie (ilustračná fotografia) Foto: Shutterstock.com

Najmenej päť mŕtvych a 120 zranených si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 5,9, ktoré v noci na piatok zasiahlo severozápad Iránu. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom informovala agentúra AP.

Zemetrasenie zasiahlo okres Tark v provincii Východný Azerbajdžan v piatok nadránom približne o 2.17 h miestneho času, uviedol iránsky seizmologický inštitút. Podľa americkej geologickej služby USGS otrasy nastali v hĺbke desať kilometrov približne 60 kilometrov od mesta Hastrud. Po zemetrasení nasledovala séria menších dotrasov.

USGS zároveň vydala varovanie pred možnými "značnými stratami a rozsiahlou katastrofou". V postihnutej oblasti žije približne 20 miliónov ľudí, uviedlo Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC), ktoré citovala agentúra TASS.

Agentúra AP dodala, že už plytké zemetrasenie s magnitúdou 5 môže spôsobiť značné škody. Irán je často dejiskom zemetrasení rôznej sily, pretože sa rozkladá na mnohých hlavných zlomových líniách. Lokalitu historického mesta Bam postihlo v roku 2003 vážne zemetrasenie s magnitúdou 6,6, ktoré si vyžiadalo 26.000 mŕtvych.

Komentáre ( 0)