11. 11. 2019 19:11 | JANOV/TV Markíza

Boli sme na stavbe nového mosta v Janove. Jeho konštrukcia pripomína štyri desiatky obetí

To, čo ostalo z obytnej zóny pripomína mesto duchov.

Reportérka Andrea Mačošková v Janove.
Reportérka Andrea Mačošková v Janove. Foto: TV Markíza

Po tom, čo zbúrali zvyšky mostu smrti v Janove, na jeho mieste už začalo rásť veľkolepé dielo. Nový most bude konštrukciou pripomínať každú z vyše štyroch desiatok obetí nešťastia. Nad projektom drží ruku miestny svetoznámy rodák.

Hrozivé zábery ukazujú ako sa vlani 14 augusta zrútil približne 200 metrov dlhý úsek Morandiho mosta na frekventovanej diaľnici. V tom čase po ňom prechádzali kamióny aj autá zahraničných turistov. Niektoré sa po páde mosta zrútili z vyše 40-metrovej výšky. Nešťastie si vyžiadalo 43 obetí.

„Akurát som u seba vítal nejakých ľudí, keď som dostal hlásenie o tom, že sa most zrútil. Myslel som si, že ide o falošnú správu, že niečo spadlo, ale naopak po pár minútach som si uvedomil, že ide o tragickú realitu," povedal nám námestník primátora Janova Stefano Balleari.

Most viedol ponad rieku Polcevera, kde sa jeho časť z mosta zrútila. Meral asi kilometer, viedol cez nákupné centrá, obytné domy a priemyselnú zónu. Pod mostom bola aj železničná trať do Milána.

Most v Janove.
Most v Janove. Foto: Profimedia
 

To, čo ostalo z obytnej zóny pripomína mesto duchov. Reportérka TV Markíza Andrea Mačošková sa bola pozrieť v tzv. nebezpečnej zóne, ponad ktorú viedol most, niektoré budovy museli ale zničiť, a tak mnohé rodiny prišli o strechu nad hlavou.

Po páde ostala časť mosta totiž doslova visieť nad hlavami ľudí. Hrozilo, že zvyšok železobetónového kolosu poľaví a zrúti sa priamo na budovy. Začiatkom leta odstránili posledné zvyšky mosta.

Na mieste starého mosta už stojí prvý pilier toho nového, ktorý má byť pre Janov nádejným symbolom. Budovanie nového mosta na starosti svetoznámy taliansky architekt Renzo Piano, ktorý túto stavbu navrhol ako rodák z Janova pre svoje mesto úplne zadarmo.

„Jeho netreba predstavovať, lebo ide osobu, osobnosť, odborníka známeho po celom svete, jeho diela sú na všetkých kontinentoch, má dôležité postavenie v našom meste," konštatoval Balleari.

Podpísal sa napríklad pod Porto Antico, starý prístav, ktorý má u miestnych tiež dôležité miesto.

Nový most pripomínajúci provu lode bude stáť na oporných pilieroch a bude osvetlený 43 lampami, ktoré budú vrhať svetlo v tvare lodných plachiet a predstavovať každú z obetí augustového nešťastia.

„Predovšetkým ide o pretvorenie celej zóny, za týmto účelom sa snažíme obnoviť celú oblasť, vybaviť ju hlavne fotovoltaickými zariadeniami, veternými turbínami, aby sme počas dňa mohli energiu zbierať, a potom ju používať večer," poznamenal námestník šéfa janovskej radnice.

Napriek tomu, ľudia sa s nešťastím stále nevedia zmieriť. No a vyšetrovací tím talianskeho rezortu dopravy ešte koncom vlaňajška zistil, že prevádzkovateľ mosta nezaistil jeho bezpečnosť.

Spoločnosť Autostrade per l'Italia to odmieta. Úrady vyšetrujú asi 20 ľudí. Doteraz za obrovskú tragédiu nikto nenesie zodpovednosť.

V Janove nakrúcala reportérka Andrea Mačošková.

 

Komentáre ( 0)