12. 11. 2019 21:02 | MEXIKO/TASR

Morales po úteku do Mexika tvrdí, že mu išlo o život

Situáciu v Bolívii po víťazstve v prezidentských voľbách označil za "prevrat" zo strany opozície.

Bolívijský exprezident Evo Morales vystupuje z lietadala na letisku v Mexiku.
Bolívijský exprezident Evo Morales vystupuje z lietadala na letisku v Mexiku. Foto: TASR/AP

Bolívijský prezident Evo Morales, ktorý v utorok pricestoval letecky do Mexika, prisľúbil, že bude pokračovať vo svojom politickom "boji", kým bude žiť. Mexiko mu podľa jeho slov ponúknutím politického azylu zachránilo život, píše agentúra DPA.

"Kým budem žiť, v politike zostanem, boj pokračuje," povedal Morales po prílete na medzinárodné letisko v mexickom hlavnom meste.

Situáciu v Bolívii po svojom víťazstve v októbrových prezidentských voľbách označil za "prevrat" zo strany opozície. Ľavicový líder na brífingu povedal, že o azyl požiadal preto, lebo mu v jeho domovskej krajine išlo o život. Dodal, že spolu s bolívijskou vládou sú vďační mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi, ktorý mu ponúknutím azylu zachránil život.

Mexiko sa rozhodlo udeliť Moralesovi po demisii azyl. Exprezidentov príchod do Mexika však komplikovala neochota niektorých krajín povoliť jeho lietadlu prelet cez ich vzdušný priestor.

Morales bol od januára 2006 prvým indiánskym prezidentom Bolívie - odstúpil v nedeľu, keď ho na to vyzval aj šéf armády z dôvodu obrovských, čoraz násilnejších protestov ľudí. Tých nahnevali oficiálne výsledky prezidentských volieb z 20. októbra, ktoré Morales podľa svojich slov jednoznačne vyhral.

Násilné protesty, ktoré nasledovali po prezidentských voľbách, si vyžiadali troch mŕtvych a viac ako 380 zranených.

Komentáre ( 0)