12. 11. 2019 22:17 | BENÁTKY/TASR

Obľúbené mesto je takmer pod vodou, turistom pripravili v hoteloch čižmy

Príliv v lagúne každoročne vrcholí v priebehu jesene a zimy.

Zaplavené Benátky.
Zaplavené Benátky. Foto: AP Photo/Luca Bruno
Zaplavené Benátky.
Zaplavené Benátky.
Most Rialto v Benátkach.

Sezónna vysoká voda zaplavila v utorok väčšinu talianskych Benátok. Turisti a miestni obyvatelia si museli obuť gumené čižmy a po meste sa presúvať po vyvýšených mobilných chodníkoch. Informovala o tom agentúra AP.

Hladina vody dosiahla v utorok (12. 11.) ráno 1,27 metra nad bežnou úrovňou, ale úrady varovali pred vysokým prílivom aj po zotmení.

Zaplavilo kaviarne, obchody a iné podniky. Príchod vysokej vody oznámili tak ako zvyčajne sirény a úrady preventívne zatvorili tamojšie jasle.

Most Rialto v Benátkach.
Most Rialto v Benátkach. Foto: AP Photo/Luca Bruno
 

Jedna z najznámejších stavieb v Benátkach Dóžov palác (Palazzo Ducale) na Námestí sv. Marka bol podľa oznamu na Twitteri aj napriek utorňajšiemu "mimoriadnemu prílivu vody" pre návštevníkov otvorený.

Mnoho tamojších hotelov poskytuje turistom aj jednorazové gumené čižmy, ktoré sú už súčasťou šatníka aj viacerých Benátčanov.

Nepriaznivé počasie na severovýchode Talianska meteorológovia očakávajú aj v najbližších dňoch.

Príliv v lagúne každoročne vrcholí v priebehu jesene a zimy, keď sa voda prelieva do benátskych ulíc a námestí. Vedci od tragických záplav v roku 1966 zvažujú rôzne spôsoby, ako eliminovať nebezpečenstvo stúpajúcej vody.

Zdroj: youtube/ruptly

Komentáre ( 0)