13. 11. 2019 06:25 | WASHINGTON/TASR

USA varovali svojich občanov pred cestami do Bolívie

V súvislosti s protestmi sťahujú Spojené štáty z Bolívie aj časť pracovníkov svojho veľvyslanectva v metropole La Paz.

Protesty v Bolívii.
Protesty v Bolívii. Foto: TASR/AP Photo/Natacha Pisarenko

Americké ministerstvo zahraničných vecí varovalo v utorok občanov Spojených štátov pred cestami do Bolívie, kde po októbrových prezidentských voľbách vypukli občianske nepokoje. Informovala o tom v stredu agentúra AFP. V súvislosti s protestmi sťahujú Spojené štáty z Bolívie aj časť pracovníkov svojho veľvyslanectva v metropole La Paz.

"Necestujte do Bolívie, kde sú občianske nepokoje," uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré tiež nariadilo rodinným príslušníkom pracovníkov veľvyslanectva, aby sa v dôsledku pretrvávajúcej politickej nestability v Bolívii vrátili do vlasti.
Protesty, ktoré v Bolívii vypukli po prezidentských voľbách z 20. októbra si doposiaľ vyžiadali sedem obetí na životoch a viac ako 380 zranených.

Výsledky októbrových volieb, po ktorých na svoje štvrté funkčné obdobie po sebe nastúpil socialistický prezident Evo Morales, opozícia neuznala a Moralesa obvinila z volebných podvodov.

Morales, bývalý pestovateľ koky, ktorý stál na čele Bolívie od roku 2006, v dôsledku protestov 10. novembra odstúpil a v utorok (12. novembra) odcestoval do mexického exilu. V ten istý deň sa za dočasnú prezidentku v súlade s ústavou vyhlásila podpredsedníčka bolívijského Senátu Jeanine Áňezová. Tú vo funkcii následne potvrdil ústavný súd.

 

Komentáre ( 0)