Live
Sledujte NAŽIVO: SaS vyjadruje svoj postoj k aktuálnej schôdzi parlamentu
Sledujte tu
13. 11. 2019 07:13 | REYKJAVÍK/tvnoviny.sk

Islandskou sopkou otriasajú zemetrasenia. Keď sa prebudí k životu, bude nad Európou zle

V roku 2010 výbuch sopky Eyjafjallajökull spôsobil totálny dopravný chaos.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Profimedia.sk

Okolím islandskej sopky Askja v uplynulých niekoľkých dňoch otriaslo viac ako 600 zemetrasení a odborníci podľa serveru Severe-Weather.eu varujú, že by sa mohol vulkán po desiatkach rokov nečinnosti opäť prebrať k životu. To by mohlo paralyzovať leteckú prepravu nad Európou podobne ako k tomu došlo v roku 2010 po výbuchu inej islandskej sopky Eyjafjallajökull. Tá vtedy začala soptiť a spôsobila totálny dopravný chaos, infomujú novinky.cz.

Poslednou veľkou erupciou o sebe dal vulkán Askja vedieť v marci 1875, kedy sopečný prach zasypal Škandináviu a dokonca aj strednú Európu. Posledná a o poznanie slabšia erupcia potom bola zaznamenaná v roku 1961.

Súčasná séria zemetrasení začala podložím sopky Askja otriasať 6. novembra. Ich počet aj intenzita sa odvtedy stupňuje. Najsilnejšie z nich dosiahlo intenzity 3,4 stupňa Richterovej škály.

Práve časté zemetrasenia v okolí boli pritom predohrou masívnej erupcie v roku 1875. Sopka ležiaca na litosférickom rozhraní Severoamerickej a Euroázijskej dosky pred tým spala 400 rokov.

Od roku 2012 je tiež zaznamenaný úbytok ľadu v jazere Öskjuvatn. Panujú obavy, že postupné zvyšovanie teploty môže súvisieť so stúpaním magmy k povrchu.

V prípade, že sa sopka skutočne prebudí a popol z nej vystúpi tak ako v roku 2010 až do výšky 10 kilometrov, znamenalo by to uzemnenie leteckej dopravy nad strednou aj západnou Európou a Škandináviou na celé dni.

Od 15. do 21. apríla roku 2010 sopka Eyjafjallajökull spôsobila chaos v leteckej preprave takmer nad celým starým kontinentom, čo spôsobilo citeľné ekonomické škody v mnohých krajinách Európy.

Komentáre ( 0)