13. 11. 2019 12:50 | SYDNEY/TASR

Katastrofálne požiare v Austrálii. Zasiahli už aj plážové letoviská a Sydney

Požiare postihli už viac ako milión hektárov pôdy.

Požiare v Austrálii
Požiare v Austrálii Foto: TASR/AP

Ničivé lesné požiare vo východnej Austrálii zasiahli podľa odhadov hasičov už viac ako 1,1 milióna hektárov pôdy. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Iba v austrálskom štáte Nový Južný Wales evidovali v stredu približne 70 lesných požiarov, z ktorých je viac ako polovica pod kontrolou. Na východnom pobreží krajiny celkovo evidujú približne 150 lesných požiarov.

Nariadenie na okamžitú evakuáciu vydali v stredu austrálske úrady pre viacero miest. Najvyššie možné varovanie, a síce "okamžite opustiť" oblasť, platí aj pre plážové letovisko vzdialené 150 kilometrov severne od Brisbane, hlavného mesta štátu Queensland.

Požiare v Austrálii
Požiare v Austrálii Foto: TASR/AP
 

V štáte Nový Južný Wales síce v noci na stredu nastalo mierne ochladenie, horúce, suché a veterné počasie, ktoré napomáha šíreniu požiarov, však medzičasom zasiahlo aj susedný štát Queensland.

"Podmienky sú v súčasnosti veľmi nebezpečné a hasiči už čoskoro nebudú schopní zabrániť šíreniu plameňov," uviedli hasiči a záchranári v Queenslande.

V utorok bolo pre oblasť metropoly Sydney a jej okolie vydané varovanie pred "katastrofickým nebezpečenstvom požiaru". V oblasti uzavreli z bezpečnostných dôvodov 600 škôl.

Mnohé požiare vypukli v oblasti už v októbri, čo je podľa miestneho experta Paula Reada oveľa skôr, než je obvyklé. Situácia sa podľa neho bude s blížiacim sa letom len zhoršovať. V Austrálii trvá leto od decembra do februára.

Komentáre ( 0)