13. 11. 2019 13:47 | PEKING/kc

V Číne sa objavila čierna smrť. Obávaná choroba v stredoveku vyhubila polovicu Európy

Nákaza, ktorej pôvodcom je baktéria Yersinia pestis, sa v Európe objavila v rokoch 1347-51 a zahubila 25 až 34 miliónov ľudí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Edalin photography

V Číne zaznamenali dva nové prípady nákazy morom. Ochorenie, ktoré v stredoveku zabilo polovicu populácie Európy, zistili u dvoch pacientov z provincie Vnútorné Mongolsko.

Čínske úrady vykonali, v snahe predísť šíreniu ochorenia, preventívne opatrenia. Lekári v Pekingu uviedli, že pacienti majú najagresívnejšiu formu tejto nákazy, ktorá zasahuje pľúca. Informoval o tom portál CNN s odvolaním sa na tlačovú agentúru Xinhua.

Aj v čase antibiotík naháňa takzvaná čierna smrť stále strach, hoci už nie je takou ranou ako kedysi. Aj keď stále neexistuje účinná vakcína, po rýchlom podaní antibiotík sa dá predísť komplikáciám aj smrti.

Nákaza, ktorej pôvodcom je baktéria Yersinia pestis, sa v Európe objavila v rokoch 1347-51 a zahubila 25 až 34 miliónov ľudí. V približne rovnakom čase sa nákaza objavila aj vo veľkej časti Ázie a Blízkeho východu. Celkovo táto pandémia zahubila asi 75 miliónov ľudí. Rovnaké ochorenie sa v rôznom rozsahu a stupni úmrtnosti do Európy vracalo opakovane až do 18. storočia.

Odhaduje sa, že pri troch veľkých pandémiách prekročila celková bilancia až 200 miliónov mŕtvych. A táto choroba zabíja doteraz. V rokoch 2010 až 2015 sa podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nakazilo 3 248 ľudí a 584 z nich zomrelo.

Najhoršie bolo, že ľudia čelili neviditeľnému nepriateľovi. Tajomstvo bolo čiastočne odhalené koncom 19. storočia, keď francúzsko-švajčiarsky lekár a bakteriológ Alexandre Yersin v Hongkongu izoloval baktériu, ktorá je pôvodcom bubonického moru a ktorá bola pomenovaná Yersinia pestis. A identifikoval spôsob prenosu baktérie z potkanov na človeka: blchy žijúce na krysách.


Komentáre ( 0)