15. 11. 2019 12:50 | PARÍŽ/TASR

Silné sneženie vo Francúzsku: Zomrel jeden človek a tisícky ľudí zostali bez elektriny

Juhovýchod krajiny zostal paralyzovaný.

Silné sneženie vo Francúzsku
Silné sneženie vo Francúzsku Foto: Profimedia.sk

Výdatné sneženie, ktoré v noci na piatok zasiahlo rozsiahlu časť juhovýchodného Francúzska, si vyžiadalo jednu obeť. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

V najvyšších polohách v blízkosti Álp za necelých 24 hodín napadlo viac ako 30 centimetrov snehu. Z letiska v Lyone hlásia 15 centimetrov snehu. Teploty sa pohybovali od nula do troch stupňov Celzia, čo zodpovedá skôr januáru ako polovici novembra.

V dôsledku sneženia sa vyše 320 000 domácností v regióne ocitlo bez elektriny. Ochromená je železničná i cestná doprava.

Bez dodávok elektrickej energie sú odberatelia v regiónoch Drôme, Ardeche, Isére a Rhône, kde sa nachádzajú aj veľké mestá Lyon a Grenoble. Dodal, že krízovú situáciu spôsobili popadané stromy a konáre, ktoré poškodili elektrické vedenia alebo spôsobili skraty.

Popadané stromy a konáre v koľajiskách spôsobujú problémy aj v železničnej doprave. Železničná spoločnosť SNCF informovala, že niektoré spoje museli v noci na piatok zrušiť. Cestujúcim bolo poskytnuté náhradné ubytovanie v hoteloch.

Miestne úrady už vo štvrtok zakázali jazdu nákladných áut po obvykle vyťažených cestách, aby sa na nich nevytvárali kolóny. Toto opatrenie by malo byť odvolané v priebehu piatka. Podľa aktuálnych správ sa situácia v cestnej doprave postupne normalizuje, pričom však len regióne Drôme je nateraz odstavených 1300 nákladných áut.

Vo viacerých obciach v piatok zrušili školské spoje.

Tento charakter počasia má podľa meteorológov pretrvávať aj počas piatka, pričom najmä na juhovýchode krajiny hrozia aj záplavy.

 

Komentáre ( 0)