17. 11. 2019 08:31 | TEHERÁN/TASR

V Iráne zdvihli ceny benzínu. Suma 12 centov za liter vyhnala ľudí do ulíc

Ajatolláh Alí Chameneí podporuje rozhodnutie vlády zvýšiť ceny pohonných hmôt

Tankujeme najdrahšie za posledný polrok
Tankujeme najdrahšie za posledný polrok Foto: TV Markíza,

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí podporuje rozhodnutie vlády zvýšiť ceny pohonných hmôt a ľudí, ktorí sa v rámci protestov snažia podpaľovať verejný majetok, nazýva "banditmi, ktorých podporujú nepriatelia Iránu". Podľa agentúry AP o tom informovala v nedeľu iránska štátna televízia.

Ajatolláh sa vyjadril deň po tom, čo protestujúci, rozhnevaní vládnym nariadením zvýšiť ceny benzínu o 50 percent, zablokovali vo väčších iránskych mestách dopravu a príležitostne sa dostávali aj do potýčky s políciou. Nepokoje si vyžiadali i jednu obeť na ľudskom živote a niekoľko zranených.

Teherán zaviedol v piatok prídelový systém na pohonné hmoty a zároveň zvýšil ich cenu o najmenej 50 percent - s tým, že pomocou tohto kroku chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch.

Na základe nového opatrenia majú vodiči v Iráne platiť za liter benzínu 15.000 iránskych rialov (0,12 eura), pričom táto suma sa po natankovaní 60 litrov za mesiac zvyšuje na 30.000 iránskych rialov (0,24 eura).

Ako v sobotu napísala iránska polooficiálna tlačová agentúra ISNA, niektoré osoby však zneužili pokojné demonštrácie proti tomuto vládnemu rozhodnutiu na "ničenie verejného majetku a poškodzovanie čerpacích staníc.

Časť z demonštrantov sa pokúsila dostať k nádržiam na pohonné hmoty, patriacim ropnej spoločnosti, a podpáliť ich". Príslušníci bezpečnostných zložiek - vrátane polície, revolučných gárd a polovojenskej organizácie Basídž - im v tom však zabránili, zdôraznila ISNA.

Komentáre ( 0)