18. 11. 2019 12:46 , článok bol aktualizovaný 18. 11. 2019 14:03 | MOSKVA/TASR

Rusko vrátilo Ukrajine plavidlá zadržiavané od incidentu v Kerčskom prielive

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Krym 24 tv station via AP Television

Ukrajina sa nevzdá konania proti Rusku na medzinárodnom súde OSN, a to i napriek prepusteniu 24 ukrajinských námorníkov a odovzdaniu troch plavidiel zadržaných Ruskom v roku 2018 počas incidentu v Kerčskom prielive. Ako informovala tlačová agentúra Interfax, vo svojom oznámení na sociálnej sieti Facebook to v pondelok avizovala námestníčka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Olena Zerkaľová.

Napísala, že zatiaľ čo ukrajinské lode Nikopol, Berďansk a Jany Kapu "smerujú domov, do Odesy, tím ministerstva zahraničných vecí mieri do Haagu", kde sa vo štvrtok uskutočnia prvé vypočutia rozhodcovského súdu v prípade porušenia imunity troch ukrajinských námorných lodí a 24 členov ich posádok.

Ukrajina v tomto súdnom konaní argumentuje, že Rusko svojím zásahom v Kerčskom prielive porušilo Dohovor OSN o morskom práve.

Podľa Zerkaľovej Ukrajina má v úmysle "ísť touto cestou a dokázať celému svetu a rozhodcovskému súdu", že plavba ukrajinských lodí cez Kerčský prieliv bola mierového charakteru a legálna a že kroky Ruska boli "porušením medzinárodného práva".

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko v októbri vyhlásil, že Ukrajina neuzná, že Rusko plní rozhodnutia Medzinárodného tribunálu OSN pre morské právo týkajúce sa okamžitého prepustenia ukrajinských námorníkov a lodí. Prystajko vyhlásil, že k tomuto kroku - vydaniu námorníkov i lodí - malo dôjsť "už dávno".

Agentúra TASS vo svojej správe dodala, že ukrajinský štátny vyšetrovací úrad v súčasnosti skúma zákonnosť krokov bývalého vedenia Ukrajiny, ktoré poslalo námorné lode do Kerčského prielivu.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolaného zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.

Komentáre ( 0)