19. 11. 2019 12:35 | SYDNEY/TASR

Austrálsku metropolu zahalil mrak dymu. Krajinu sužujú rozsiahle lesné požiare

Súčasná kríza s požiarmi bude trvať aj "na Vianoce a na Nový rok".

Sydney zahalil dym z požiarov
Sydney zahalil dym z požiarov Foto: TASR

Mrak hustého dymu z lesných požiarov vyčíňajúcich po celom austrálskom štáte Nový Južný Wales zahalil v utorok metropolu Sydney a jej okrajové štvrte. Tri austrálske štáty, vrátane Queenslandu a Južnej Austrálie, navyše čakajú ťažké dni pre spaľujúce horúčavy a silný vietor. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Obyvatelia Sydney sa zobudili do dňa so zastretou oblohou a zápach dymu im prenikal aj do bytov, pričom svetoznáma budova Opery v Sydney a ikonický prístavný most boli v sivej panoráme mesta skryté.

Obyvateľov Sydney úrady zároveň vyzvali na "opatrnosť" vzhľadom na veľké riziko vzniku požiarov, pretože teploty prekročili 30 stupňov Celzia a nárazy vetra dosahovali rýchlosť 65 kilometrov za hodinu.

S približne 50 požiarmi po celom štáte Nový Južný Wales bojuje v súčasnosti okolo 1 400 hasičov.

Sydney zahalil dym z požiarov.
Sydney zahalil dym z požiarov. Foto: TASR/AP
 

Najbližší oheň k Sydney je lesný požiar, ktorý už spálil vyše 138 000 hektárov porastu pod vrchom Gospers v Národnom parku Wollemi, približne 100 kilometrov severozápadne od mesta. Úrady vydali varovanie pred týmto požiarom, ktorý hasiči nedokázali dostať pod kontrolu posledné štyri týždne.

Dym sa zrejme bude držať nad mestom niekoľko nasledujúcich dní, uviedol protipožiarny zbor Nového Južného Walesu.

V Sydney žije približne päť miliónov ľudí, je to najľudnatejšie mesto v Austrálii a hlavné mesto Nového Južného Walesu, najľudnatejšieho štátu v krajine.

Šéf queenslandských hasičov Mike Wassing uviedol, že súčasná kríza s požiarmi bude trvať aj "na Vianoce a na Nový rok".