20. 11. 2019 11:10 | HONGKONG/TASR

Bývalý zamestnanec britského konzulátu v Hongkongu tvrdí, že ho zbila čínska tajná polícia

Chceli od neho informácie o aktivistoch zapojených do protestov.

Simon Čeng
Simon Čeng Foto: TASR

Bývalý zamestnanec britského konzulátu v Hongkongu tvrdí, že ho zatkla a mučila čínska štátna polícia, ktorá od neho požadovala informácie o mohutných protivládnych protestoch v Hongkongu. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Simon Čeng uviedol vo vyhlásení na internete a v rozhovoroch s médiami, že ho uniformovaní aj neuniformovaní agenti zbili, dali mu na hlavu kapucňu a tiež mu nedovolili spať. Chceli od neho informácie o aktivistoch zapojených do protestov a o úlohe, ktorú podľa nich pri demonštráciách zohrala Británia.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab predvolal čínskeho veľvyslanca v Londýne, aby vyjadril pobúrenie zo strany vlády a požiadal Peking o vyšetrovanie a predvedenie zodpovedných pred spravodlivosť.

Čínska polícia v auguste oznámila Čengovo prepustenie po 15 dňoch administratívnej väzby, ale podrobnosti o príčinách jeho zadržiavania neposkytlo.

Čínsky veľvyslanec v Británii Liou Siao-ming nebude "nijakým spôsobom akceptovať takzvané znepokojenie alebo sťažnosti vznesené britskou stranou," uviedol v stredu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Komentáre ( 0)