22. 11. 2019 20:00 | WASHINGTON/TV Markíza

Kolotoč okolo impeachmentu sa rozkrútil naplno, Trump si nemyslí, že ho obvinia

Dôvodom vypočúvania bolo, že prezident zneužil zahraničnú politiku na svoj osobný prospech.

Donald Trump.
Donald Trump. Foto: TASR/AP

Týždeň vypočúvania sa skončil. V americkom kongrese vystúpilo osem svedkov, ktorí mali dokázať, že Donald Trump zneužil svoje právomoci. Potom by mohol nasledovať proces ústavnej žaloby, inak povedané, impeachment.

Kolotoč okolo impeachmentu sa rozkrútil naplno. Demokrati sa silou mocou snažia Trumpovi dokázať, že zneužil zahraničnú politiku vo svoj prospech. Tŕňom v oku je júlový telefonát s ukrajinským prezidentom, v ktorom sa mal Trump viac ako o americko-ukrajinské vzťahy zaujímať o vyšetrovanie Huntera Bidena. Hovorí sa o tom, že bývalý viceprezident mal cez syna prijímať úplatky.

"Neviem o tom, že by niekto naliehal na Ukrajinu, aby vyšetrila bývalého viceprezidenta. Poskytol som dostatok dokumentov, ktoré to dokazujú. Bidena poznám už 24 rokov a je to čestný muž," povedal bývalý predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker.

Hunter Biden totiž pôsobil v ukrajinskej energetickej spoločnosti. Trump tvrdil, že vtedajší americký viceprezident Biden sa snažil napomáhať záujmom svojho syna na Ukrajine.

"Teraz vidíme, čo sa deje v USA. Vďaka bohu nás už neobviňujú zo zasahovania do amerických volieb. Teraz obviňujú Ukrajinu. Tieto ich vnútorné boje stále negatívne ovplyvňujú vzťahy medzi Ruskom a USA," tvrdí ruský prezident Vladimír Putin.

Trump na svoju obranu vytiahol žolíka. Pred voľbami chce zverejniť svoje daňové priznanie. Vraj to podľa neho ukáže len jednu vec - že je oveľa bohatší, ako si ľudia myslia. Trump nepredpokladá, že ho obvinia.

Demokrati tvrdia, že vyšetrovanie by chceli ukončiť do konca roka. V takom prípade by Senát mal dosť času zaoberať sa prípadom ešte pred začiatkom primárok vo februári.

Republikáni popierajú, že Trump zneužil zahraničnú politiku na svoj osobný prospech. Podľa mnohých expertov nejde o impeachment, ale všetko je to divadlo pre budúcoročné prezidentské voľby.

Tému do reportáže spracoval Jakub Laca.

 

Komentáre ( 0)