27. 11. 2019 10:40 , článok bol aktualizovaný 27. 11. 2019 11:03 | BRÉMY/kc

Muž zomrel po tom, ako ho oblízal jeho vlastný pes. Lekári dlho nevedeli zistiť, čo mu je

Exotickú chorobu mohli vylúčiť, keďže muž dlhšiu dobu necestoval.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Agnes Kantaruk

Nemecký dôchodca (†63) zomrel na infekciu po tom, ako ho oblízal jeho pes. Lekári v nemocnici v Brémach niekoľko dní nevedeli prísť na zdroj mužových zdravotných problémov.

Pacient mal spočiatku príznaky pripomínajúce chrípku - zvýšenú teplotu a ťažkosti s dýchaním. Jeho stav sa však náhle zhoršil a museli ho hospitalizovať. Na tele sa mu vyhádzali vyrážky a pociťoval veľkú bolesť v nohách. Lekári zistili, že pacient má poškodené obličky aj pečeň. Objavili aj podkožné krvácanie a hypoxiu (nedostatočné zásobovanie kyslíkom).

Exotickú chorobu mohli vylúčiť, keďže muž dlhšiu dobu necestoval. Nepotvrdila sa ani meningitída, ktorá má podobné príznaky.

Stav pacienta sa zhoršoval, dostal aj infarkt a až na štvrtý deň sa lekárom podarilo izolovať zdroj nákazy - baktériu Capnocytophaga canimorus. Lekársku správu zverejnili v európskej databáze medicínskych prípadov.

Vyrážky na ruke pacienta.
Vyrážky na ruke pacienta. Foto: EJCRIM
 

Ide o známu baktériu, ktorá sa nachádza v telách mačiek a psov. Na človeka sa prenáša len veľmi zriedkavo - väčšinou pri pohryznutí. V tomto prípade však k pohryznutiu nedošlo, baktéria sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou dostala do tela dôchodcu keď ho oblízal jeho pes.

Stav pacienta sa však aj napriek stanoveniu diagnózy naďalej zhoršoval. Začali mu zlyhávať orgány a dostal ťažký zápal pľúc. Zomrel 16 dní po prijatí do nemocnice.

„Majitelia psov, ktorí pociťujú príznaky chrípky, by v prípade, že sa ich stav naďalej zhoršuje, mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak sa objavia aj vyrážky, určite na nič nečakajte," varujú lekári, ktorí sa zaoberali týmto prípadom.

Zároveň priznali, že každý lekár by sa mal v takomto prípade opýtať pacienta, či doma nemá mačku alebo psa.

Komentáre ( 0)