28. 11. 2019 10:39 , článok bol aktualizovaný 28. 11. 2019 10:37 | PORT NECHES/kc, TASR

VIDEO: Texaskou chemičkou otriasli mohutné výbuchy, úrady evakuovali 60-tisíc ľudí

Do okolia sa šíria splodiny z horenia karcinogénneho butadienu.

Výbuch chemickej továrne v Texase.
Výbuch chemickej továrne v Texase. Foto: reprofoto: YouTube/KHOU 11

Z okolia horiacej chemickej továrne v americkom Texase museli evakuovať 60-tisíc ľudí. Úrady v meste Port Nechces nariadili tento krok po sérii výbuchov. Informoval o tom portál CNN.

"Uvedomte si, že je povinná evakuácia pre všetkých v okruhu pol míle od závodu TPC v Port Neches," napísali na svojom Facebooku miestni hasiči.

Úrad šerifa v okrese Jefferson County informoval, že so zraneniami hospitalizovali dvoch zamestnancov továrne. Podľa miestneho sudcu Jeffa Branicka zranenia utrpeli traja ľudia a to, že nie je viac obetí, označil za "zázrak".

 

Prvý výbuch bolo cítiť do vzdialenosti najmenej 48 kilometrov, píše agentúra Reuters.
Na sociálnych sieťach sa objavili dramaticky vyzerajúce videá a fotografie z miesta okolo továrne zachytávajúce následky výbuchu.

Jeden z obyvateľov neďaleko továrne opísal, že sa prebudil na obrovský výbuch a všade okolo bolo sklo. Podľa AFP ide o petrochemickú továreň približne 135 kilometrov od Houstonu.

Druhá mohutná explózia zničila najmenej tri veľké zásobníky s chemikáliami. V továrni skladovali niekoľko druhov chemických látok, no najmä butadien, ktorý sa používa pri výrobe syntetického kaučuku. Ide o karconogénnu látku a pri dlhodobom pôsobení vedie ku kardiovaskulárnym a neuropatickým poruchám.


Komentáre ( 0)