03. 12. 2019 12:05 | USA/TASR

Súčasné desaťročie bude najteplejšie v dejinách meraní

Rok 2019 je na najlepšej ceste zaradiť sa medzi tri najteplejšie roky.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo/Bob Edme

Súčasné desaťročie bude najteplejšie v histórii meraní, oznámila v utorok OSN vo výročnom hodnotení. V jej správe sú načrtnuté aj javy, ktoré naznačujú, že zmena klímy už začína víťaziť nad schopnosťou ľudstva prispôsobiť sa tejto zmene. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) pridružená k OSN uviedla, že teploty vo svete sú zatiaľ tento rok o 1,1 stupňa Celzia nad priemerom predindustriálneho obdobia. Rok 2019 je na najlepšej ceste zaradiť sa medzi tri najteplejšie roky, aké boli kedy zaznamenané. Merania z celého roka 2019 nebudú k dispozícii ešte niekoľko ďalších mesiacov.

WMO v utorok uviedla, že predbežné údaje o teplotách ukazujú, že roky 2015-2019 a roky 2010-2019 "sú takmer určite najteplejším zaznamenaným päťročným obdobím, respektíve desaťročím".

Správa WMO bola v utorok zverejnená popri tohtoročnom klimatickom summite OSN (COP25) v španielskom Madride - podľa organizácie tento trend otepľovania pokračuje "od 80. rokov 20. storočia, pričom každé nasledujúce desaťročie je teplejšie než to posledné".

Komentáre ( 0)