04. 12. 2019 08:55 | LONDÝN/TASR

Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci. Stretla sa aj s kráľovnou Alžbetou II.

V Londýne sa zúčastní summitu NATO.

Recepcia v Buckinghamskom paláci pri príležitosti 70. výročia vzniku NATO
Recepcia v Buckinghamskom paláci pri príležitosti 70. výročia vzniku NATO Foto: TASR/AP
Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci
Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci
Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa spolu s ostanými lídrami členských krajín NATO zúčastnila v utorok večer recepcie v Buckinghamskom paláci. Stretnutie štátnikov k 70. výročiu vzniku NATO usporiadala samotná britská kráľovná Alžbeta II.

Summit NATO

Lídri členských krajín NATO sa na stredajšom summite budú venovať témam spoločnej obrany, zvyšovaniu súdržnosti a vzťahom z Ruskom a Čínou.

Zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni šéfov štátov a vlád NATO sa koná meste Watford v anglickom grófstve Hertfordshire. Slovensko zastupujú Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš.

Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci
Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci Foto: Profimedia.sk
 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý piatok uviedol, že šéfovia štátov a vlád členských krajín sa na tejto vrcholnej schôdzke budú venovať zmenám v Severoatlantickej aliancii vrátane zvyšovania pripravenosti spojeneckých síl, využívaniu vesmíru ako nového operačného priestoru a plánom NATO v boji proti terorizmu. Lídri takisto majú rokovať o témach súvisiacich s kontrolou zbrojenia a vzťahoch s Ruskom a Čínou.

Stoltenberg pred summitom vyzval transatlantickú alianciu na väčšiu súdržnosť a odmietol pochybnosti a kritiku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na adresu stavu Aliancie.

Stoltenberg je podľa vlastných slov presvedčený, že na zasadnutí v Londýne všetci lídri členských krajín vrátane Macrona "potvrdia silný záväzok voči našej spoločnej obrane".

Na summite sa zúčastní aj americký prezident Donald Trump, ktorý do Británie odletel v pondelok.

Trump v utorok absolvoval rokovanie zo Stoltenbergom, na ktorom sa venovali výdavkom jednotlivých členských krajín NATO na obranu. Stoltenberg zdôraznil vedúcu úlohu USA v tejto oblasti a pripomenul aj pokrok, ktorý v tejto oblasti dosiahli európske krajiny a Kanada.

S americkým prezidentom hovorili aj ďalšom zdokonalení v oblasti pripravenosti spojeneckých síl, boji proti terorizmu, kontrole zbrojenia a o vzťahoch NATO s Ruskom a Čínou.

Komentáre ( 0)