04. 12. 2019 11:40 | USA/TASR

OSN zbiera miliardy eur na pomoc ľuďom z celého sveta

Za krajiny, ktoré sú najviac v núdzi, označila OSN Jemen a Sýriu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

OSN v stredu vyhlásila humanitárnu výzvu na zozbieranie takmer 29 miliárd dolárov (26 miliárd eur), pretože z dôvodu zmeny klímy a pretrvávajúcich konfliktov budú v roku 2020 naliehavú pomoc potrebovať desiatky miliónov ľudí vo svete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Podľa OSN bude v roku 2020 určitú formu núdzovej pomoci vrátane potravín, prístrešia a zdravotnej starostlivosti potrebovať odhadom 168 miliónov ľudí na celom svete.

Koordinátor OSN pre núdzové situácie Mark Lowcock uviedol, že toto číslo predstavuje "rekord v novodobej ére", pričom objasnil, že ide o obdobie od druhej svetovej vojny.

Lowcock vysvetlil, že potreby naďalej stúpajú - čiastočne aj preto, že "konflikty sú stále zdĺhavejšie a intenzívnejšie".

Upozornil tiež, že ozbrojenci "úplne ignorujú humanitárne právo", čo má za následok, že civilisti, ktorí sa ocitli v konflikte, sú častejšie nútení opustiť svoj domov a sú viac psychicky traumatizovaní. Dodal, že neustále stúpa aj počet útokov na školy a zdravotnícke zariadenia.

Lowcock tiež uviedol, že zmena klímy vyvoláva extrémne poveternostné javy - najmä sucho a záplavy -, ktoré vedú k stavom núdze v humanitárnej oblasti. "Krutou pravdou je, že rok 2020 bude pre milióny ľudí zložitý," upozornil.

OSN očakáva, že na humanitárnu pomoc bude doslova životne odkázaných 109 miliónov z očakávaných 168 miliónov ľudí, ktorí podľa odhadov OSN budú v roku 2020 potrebovať pomoc.

Za krajiny, ktoré sú najviac v núdzi, označila OSN Jemen a Sýriu, kam by mala putovať pomoc v hodnote viac ako troch miliárd dolárov. Potreby na humanitárnu pomoc zasa najviac vzrástli vo Venezuele: kým koncom roku 2018 táto krajina potrebovala pomoc v objeme 740 miliónov dolárov, ďalšie zhoršenie ekonomickej i sociálnej krízy tam viedlo k zdvojnásobeniu potrieb pre rok 2020 - na 1,35 miliardy dolárov.

Komentáre ( 0)