04. 12. 2019 16:05 | LONDÝN/TASR,jh

Kamera nachytala štátnikov, ako si robia žarty z prezidenta Trumpa

Ten na to zareagoval a zvozil kanadského premiéra.

Štátnici si na recepcii robia žarty z Donalda Trumpa
Štátnici si na recepcii robia žarty z Donalda Trumpa Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump obvinil kanadského premiéra z "dvojtvárnosti" po tom, čo sa na internete objavil videozáznam z utorňajšej recepcie v londýnskom Buckinghamskom paláci, na ktorom si Justin Trudeau zo šéfa Bieleho domu spolu s ďalšími lídrami zrejme uťahuje.

"Je dvojtvárny. Podľa mňa je to milý človek, ale, viete, pravda je taká, že som mu vyhodil na oči skutočnosť, že neplatí dve percentá a je mi jasné, že z toho veľmi šťastný nie je. Neplatí dve percentá a mal by platiť dve percentá. Kanada na to má," povedal na okraji summitu NATO v Londýne americký prezident.

Rozhovoru na recepcii v Buckinghamskom paláci, počas ktorého Trudeau žartuje na Trumpov účet, sa zúčastnil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, holandský premiér Mark Rutte a jeho britský kolega Boris Johnson. Na zábere je vidno aj britskú princeznú Anne.


Prepis rozhovoru

Na videu sa Boris Johnson pýta Macrona: „Tak preto si prišiel neskoro?" Na čo kanadský premiér Trudeau reaguje: „Prišiel neskoro, pretože tamten robí spontánne 40-minútové tlačové konferencie." „Áno, áno. On oznámil ..." a preruší ho Macron, ktorý niečo začne skupine vysvetľovať, ale nie je mu rozumieť.

Politici síce nepovedali Trumpovo meno, ale narážali na jeho dlhé nesúvislé tlačovky. Jednu takú predviedol aj v utorok. Tá trvala až 50 minút.

Potom na videu vidieť Trudeau, ktorý vraví: „Videli ste, ako na to jeho tým zízal s hubou otvorenou až k podlahe."

Trump následne zrušil tlačovku po summite NATO

Donald Trump v stredu na Twitteri uviedol, že zrušil plánovanú tlačovú konferenciu po skončení summitu NATO, ktorý sa konal pri príležitosti založenia Aliancie vo Watforde neďaleko Londýna.

"Keď sa skončia dnešné stretnutia, vraciam sa do Washingtonu. Tlačovú konferenciu po skončení (summitu) NATO robiť nebudeme, lebo sme ich za dva dni absolvovali už dosť. Všetkým prajem šťastnú cestu!" napísal na Twitteri Trump.

Komentáre ( 0)