06. 12. 2019 10:15 | LONDÝN/jh

Žena sa druhýkrát narodila. Na turistike sa jej zastavilo srdce a nebilo šesť hodín

Jej telo bolo výrazne podchladené. Aj napriek tomu sa ju podarilo zachrániť.

Audrey Mashová, ktorej šesť hodín nebilo srdce
Audrey Mashová, ktorej šesť hodín nebilo srdce Foto: Reuters

Lekári v Barcelone dokázali takmer nemožné. Zachránili podchladenú britskú turistku, ktorej nebilo srdce asi šesť hodín, uviedla agentúra Reuters.

Keď v španielskych horách našli Audrey Mashovú (34), jej telesná teplota bola iba 18 stupňov. Zastavilo sa jej srdce a museli ju oživovať. Prípad sa stal ešte na začiatku novembra, no médiá o tom informujú až teraz, kedy sa žena úplne zotavila. Podľa lekárov by nemala mať žiadne trvalé následky.

„Ide o výnimočný prípad. Táto zástava srdca, po ktorej lekári pacienta oživili, je najdlhšie zdokumentovanou v Španielsku," uviedol lekár Eduard Argudo.

Audrey učí v Barcelone angličtinu. S manželom Rohanom sa vydali v tom čase na výlet do Pyrenejí. Chceli tak osláviť výročie svadby. Na turistike ich ale zastihol dážď a sneh.

V nadmorskej výške nad 2 000 metrov ich prekvapilo husté sneženie a nebolo vidieť ani na krok. Schovali sa za skalu a čakali. Asi po troch hodinách sa vydali ďalej, no to už Audrey nebola v poriadku. Zrazu sa prestala hýbať a stratila vedomie. „Snažil som sa nahmatať pulz, ale nič som necítil," uviedol jej manžel.

Keď manželia nedorazili do Núrie, kde na nich čakali priatelia, tí zalarmovali záchranárov. Po dlhom hľadaní manželov našli, ale bolo to ako hľadať ihlu v kope sena.

Keď vrtuľník dorazil do nemocnice v Barcelone, Britke stále nebilo srdce. Lekári ju napojili na prístroj ECMO, ktorý nahradzuje funkciu srdca a pľúc. Zároveň začali žene zvyšovať telesnú teplotu. Potom jej srdce rozbehli defibrilátorom. Dnes sa cíti byť fit, akoby sa jej nič podobné nestalo. Postavila sa aj pred novinárov.

 

Komentáre ( 0)