06. 12. 2019 13:10 | VARŠAVA/TASR

Angela Merkelová prvýkrát navštívila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

Návšteva sa koná pri príležitosti desiateho výročia založenia nadácie Auschwitz-Birkenau Foundation.

Angela Merkelová v koncentračnom tábore Auschwitz
Angela Merkelová v koncentračnom tábore Auschwitz Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová piatok 6. decembra navštívila nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Bude to jej prvá návšteva tohto pamätného miesta, odkedy sa pred 14 rokmi ujala svojho úradu a v poradí tretia návšteva úradujúcej šéfky nemeckej vlády v priestoroch bývalého vyhladzovacieho tábora.

Nemeckú kancelárku sprevádza poľský premiér Mateusz Morawiecki, informovala Magdalena Suwara zo sekretariátu vedúceho Zastupiteľského úradu Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.

Angela Merkelová v koncentračnom tábore Auschwitz
Angela Merkelová v koncentračnom tábore Auschwitz Foto: TASR/AP
 

Návšteva sa koná pri príležitosti desiateho výročia založenia nadácie Auschwitz-Birkenau Foundation, ktorá vznikla s cieľom starať sa o pamätné miesto bývalého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora, patriaceho momentálne pod Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.

Angela Merkelová a poľský premiér Mateusz Morawiecki položili vence pri takzvanom čiernom múre, kde nacisti popravili tisíce ľudí. Po položení vencov z ruží v národných farbách Poľska a Nemecka si obaja štátnici obete uctili minútou ticha, informovala agentúra DPA.

Merkelová vo svojom prejave vyhlásila, že nezabudnúť na nacistické zločiny je neoddeliteľnou súčasťou nemeckej národnej identity. "Pamätať si zločiny... je zodpovednosť, ktorá sa nikdy nekončí. Patrí neoddeliteľne k našej krajine. Uvedomovať si túto zodpovednosť je súčasťou našej národnej identity," uviedla Merkelová.

Morawiecki varoval pred zabudnutím na históriu koncentračného tábora Auschwitz s tým, že je povinnosťou pamätať si spáchané zverstvá, ku ktorým na tomto mieste došlo. "Ak spomienka zmizne, je to, akoby sme druhýkrát ublížili ľuďom, ktorí si tu prešli peklom a zažili neznesiteľné utrpenie," dodal.

Poľsko je jedným zo strážcov pamiatky holokaustu a miliónov židov zavraždených počas druhej svetovej vojny, ako aj židovského historického a kultúrneho dedičstva. Len v rokoch 2017 a 2018 vyčlenilo poľské ministerstvo kultúry a národného dedičstva na tento účel 67 miliónov eur.

 

Komentáre ( 0)