08. 12. 2019 22:57 | KIGALI/TASR

Rwanda spustila dobrovoľné očkovanie proti ebole

Epicentrum súčasnej epidémie je pri hraniciach s Konžskou demokratickou republikou.

Pracovník Svetovej zdravotníckej organizácie čistí dvere nakazenej osoby ebolou v Kongu.
Pracovník Svetovej zdravotníckej organizácie čistí dvere nakazenej osoby ebolou v Kongu. Foto: TASR/AP

Rwanda spustila v nedeľu očkovanie experimentálnou vakcínou proti ebole. Vakcinácia prebieha na dobrovoľnej báze v rwandských regiónoch ležiacich pri hraniciach s Konžskou demokratickou republikou (KDR), ktorá zápasí s rozsiahlou epidémiou tohto nákazlivého ochorenia. Informovala o tom agentúra AFP.

V rámci očkovacieho programu v Rwande sa aplikuje nová experimentálna vakcína Ad26-ZEBOV-GP, ktorú vyvinula americká firma Johnson & Johnson. Na východe KDR, epicentre súčasnej epidémie, ktoré leží pri hraniciach s Rwandou, sa táto látka podáva už od polovice novembra.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila preventívne očkovanie novou vakcinou proti ebole všetkým okolitým krajinám, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu tohto smrtiaceho vírusu.

KDR od augusta 2018 zomrelo na následky eboly už viac ako 2200 ľudí. V Rwande doposiaľ nezaznamenali žiadne prípady nákazy, na hraniciach s KDR však tamojšie úrady vykonávajú prísne zdravotné kontroly.

Rwandský očkovací program je prioritne zameraný na najviac ohrozené skupiny, ako sú zdravotníci, policajti a pracovníci, ktorí opakovane cestujú do susednej KDR. O podanie vakcíny však môžu požiadať všetci obyvatelia pohraničných oblastí.

Komentáre ( 0)