10. 12. 2019 08:24 , článok bol aktualizovaný 11. 12. 2019 09:24 | OSTRAVA/tvnoviny.sk

Muž, ktorý v nemocnici v Ostrave zastrelil šiestich pacientov v čakárni, spáchal samovraždu

Ešte pred samovraždou išiel domov a všetko povedal matke.

Vojak páli sviečky.
Vojak páli sviečky. Foto: TV Markíza

Pri streľbe vo Fakultnej nemocnici v Ostrave zomrelo šesť pacientov - štyria muži a dve ženy.

Ďalšia postrelená pacientka je naďalej po operácii v kritickom stave, ďalší dvaja zranení sú v starostlivosti lekárov mimo ohrozenia života, informoval šéf nemocnice Jiří Havrlant.

 

Ako informovalo české ministerstvo spravodlivosti dvaja muži, ktorí zomreli pri streľbe, boli príslušníci väzenskej služby. Na vyšetrení boli v čase osobného voľna.

Minister vnútra Jan Hamáček oznámil, že rodiny obetí dostanú po 300-tisíc Kč (cca 11 751).

Strelec po besnení išiel domov a matke oznámil, že zastrelil ľudí a ide zastreliť seba. Ona potom spolupracovala s políciou, píse ct24.cz.

To, čo povedal aj spravil. Polícia potom našla jeho auto a zadržala ho, ale pred očami mužov zákona si strelil do hlavy. Po čine ešte žil, záchranári ho pol hodinu resuscitovali, ale zraneniu podľahol. Auto našli v obci Děhylov, ktorá je vzdialená od Ostravy asi päť kilometrov.

Mapa koľko prešiel páchateľ streľby v Ostrave.
Mapa koľko prešiel páchateľ streľby v Ostrave. Foto: TVNOVINY.sk
 

Podľa informácií Rádiožurnálu bol strelcom stavebný technik Ctirad V. Jeho totožnosť mali potvrdiť dva dôveryhodné zdroje, spoznať ho z fotky mal aj riaditeľ spoločnosti Aleš Zygula, v ktorej pracoval.

"Vzal si do hlavy, že je ťažko chorý a nikto ho nechce liečiť. Posledný mesiac nechodil do práce, mal voľno. Pred 14 dňami prišiel s tým, že je na PN. Viac o tom nechcem hovoriť," povedal Zygula. Muž mal 42 rokov.

Pravdepodobný páchateľ streľby v ostravskej nemocnici.
Pravdepodobný páchateľ streľby v ostravskej nemocnici. Foto: Twitter/Policie ČR
 

Páchateľ spustil streľbu po 7.00 h na traumatológii. Pacientov čakajúcich pred ordináciou strieľal bez slova z bezprostrednej blízkosti do hlavy a krku. Štyri osoby boli mŕtve okamžite, ďalšie dve podľahli zraneniam.

Páchateľ strieľal z českej pištole CZ 75, ktorá patrí k najrozšírenejším zbraniam svojho druhu na svete. Variantu CZ 75D má vo výzbroji česká armáda aj polícia. Rovnakú pištoľ použil v roku 2015 i strelec z Uherského Brodu.


Medzi obeťami streľby v ostravskej nemocnici by nemali byť Slováci.

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým. Predseda vlády v Ostrave oznámil, že o týždeň - 17. decembra - na celom území Česka si uctia obete streľby. Po celej krajine sa rozozvučia sirény.

Prezidentka Zuzana Čaputová poslala Zemanovi sústrastný telegram. Správu "o tragickej a nezmyselnej streľbe" prijala s hlbokým zármutkom. "Vážený pán prezident, v mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie," informoval o obsahu telegramu hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Sústrasť partnerovi vyjadril i slovenský premiér Peter Pellegrini.  "Slovensko cíti s pozostalými obetí tohto útoku. Zraneným želá celá krajina čo najskoršie uzdravenie a čo najrýchlejší návrat do plnohodnotného života," uviedol Pellegrini.

Ako doplnil, táto tragédia "je pre nás všetkých mementom, že otázky bezpečnosti sú kľúčové pre každodenný život ľudí a musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich čo najviac chránili."

 

Komentáre ( 0)