12. 12. 2019 08:18 | OSTRAVA/tvnoviny.sk

Strelca z Ostravy udala jeho matka. Prišiel jej povedať, čo urobil

Muž za pár desiatok sekúnd zabil šesť ľudí.

ostrava pele_tvnoviny.mp4
ostrava pele_tvnoviny.mp4

Strelca Ctirada Vitáska, ktorý v utorok zabil v nemocnici v Ostrave šesť ľudí, policajti dopadli niekoľko hodín po tragédii. Kľúčovú úlohu v pátraní pritom zohrala páchateľova matka. Syna, ktorý sa jej k svojmu činu priznal, policajtom oznámila. Informuje o tom český denník MF DNES.

Bolo devätnásť minút po siedmej hodine rannej, keď štyridsaťdvaročný Ctirad Vitásek, začal strieľať z pištole do pacientov, ktorí sedeli v čakárni ambulancie úrazovej chirurgie na traumatológii ostravskej nemocnice.

Za pár desiatok sekúnd zabil šesť ľudí a z nemocnice ešte pred príchodom polície utiekol. Naskočil do auta a zmizol. Po troch hodinách od incidentu sa ale objavil v deväť kilometrov vzdialených Jilešoviciach. V malom nenápadnom domčeku, u rodičov. Keď prišiel, povedal matke jediné: zabil som niekoľko ľudí a teraz zabijem seba, píše denník.

Naskočil znovu do auta a unikal. Polícia v tom čase bola na začiatku pátrania, prehľadávala kamerové záznamy z nemocnice, vo vzduchu boli dva vrtuľníky a v okolí nemocnice špeciálne jednotky. A vytipovávala ľudí. Zadržala hneď niekoľko mužov v červených bundách, pretože to bolo hlavné a jediné vodítko, ktoré mala.

Zhruba po troch hodinách od tragédie zazvonil na polícii telefón a Vitáskova matka podľa zdrojov MF DNES syna udala. Polícia okamžite poslala vrtuľník do okolia Děhylov, kde sa mal útočník podľa jeho matky nachádzať.

Po zemi okamžite vyrazili do okolia autá zásahových jednotiek. Netrvalo to dlho a Vitáskove auto zahliadli policajti v helikoptére len päť kilometrov od domu rodičov v Jilešoviciach. Obci, ​​kde mal Vitásek tiež príbuzných.

Vrtuľník sa zniesol nad vozidlo a začal ho prenasledovať, policajti okamžite povolali posily. Vrah začal zmätkovať, a hoci okolie dobre poznal, vošiel do zákazu vjazdu a na prašnú poľnú cestu, ktorá končila ako slepý lesný chodník pri chatovej oblasti. Vedel, že je v koncoch.

Než dorazilo policajné komando, vzal pištoľ a prestrelil si hlavu. Vrah ale nezomrel hneď. Po výstrele ho policajti vytiahli z auta a lekári sa potom následne pokúšali pol hodiny oživiť. MF DNES sa snažila rozprávať aj s rodičmi strelca, avšak márne. K tragédii sa nevyjadruje ani strelcova dlhoročná partnerka Ivana ani jeho brat.

Pozrite si archívnu reportáž:

 

Komentáre ( 0)