12. 12. 2019 13:26 | LONDÝN/TASR

Pred voľbami v Británii mali konzervatívci 11-percentný náskok pred labouristami

Hovoria o tom výsledky nového prieskumu verenej mienky spoločnosti Ipsos MORI, ktoré boli zverejnené v deň volieb.

Boris Johnson.
Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona mala tesne pred štvrtkovými predčasnými parlamentnými voľbami náskok 11 percentuálnych bodov pred opozičnými labouristami. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa výsledky nového prieskumu verenej mienky spoločnosti Ipsos MORI, ktoré boli zverejnené v deň volieb.

Konzervatívcov by podľa tohto prieskumu volilo 44 percent účastníkov prieskumu, čo je rovnaké množstvo ako minulý týždeň. Podpora labouristov zároveň stúpla o jeden percentuálny bod na 33 percent. Prieskum bol vykonaný v dňoch 9.-11. decembra.

Premiér Johnson a Corbyn odovzdali vo štvrtok svojho hlas vo volebných miestnostiach v Londýne. Johnson prišiel do volebnej miestnosti v londýnskej štvrti Westminster aj so svojím psom. Premiér pri tom porušil tradíciu tým, že neodvolil vo svojom vlastnom volebnom obvode.

Ku Corbynovi sa pred inou volebnou miestnosťou pokúsila priblížiť demonštrantka v kostýme seriálovej postavičky Elmo z detského televízneho seriálu Sezamová ulica (Sesame Street), informoval na svojej webovej stránke denník The Guardian. Corbynova ochranka ju však zastavila.

V Glasgowe odvolili líderka strany Liberálnych demokratov Jo Swinsonová i škótska premiérka a líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová.
Vo voľbách do 650-člennej Dolnej snemovne britského parlamentu môže odovzdať hlasy takmer 46 miliónov voličov.

Premiér Johnson sa podľa agentúry AP snaží vo voľbách získať väčšinu kresiel v britskom parlamente, aby tak mohol presadiť dohodu o brexite. Na tej sa Johnson s EÚ dohodol tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady. Britský parlament však dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii konajú predčasné voľby.

Komentáre ( 0)