13. 12. 2019 06:28 | LONDÝN/TASR

EÚ očakáva, že víťazstvo konzervatívcov vnesie jasno do brexitu

Dosiahnuť do konca roku 2020 obchodnú dohodu medzi EÚ a Britániou bude však náročné.

Brexit
Brexit Foto: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Európski lídri vo štvrtok privítali, že očakávané volebné víťazstvo Borisa Johnsona v britských parlamentných voľbách vnáša jasno do odchodu Británie z EÚ. Uviedli súčasne, že dosiahnuť do konca roku 2020 obchodnú dohodu medzi EÚ a Britániou bude náročné.

Britská Konzervatívna strana získala v parlamente nadpolovičnú väčšinu. Vyplýva to z výsledkov sčítania hlasov odovzdaných v 597 zo 650 volebných obvodov.

"Je to veľmi jasný výsledok - zajtra ráno sa nezmení," povedal švédsky premiér Stefan Löfven novinárom v Bruseli vo štvrtok po prvom dni summitu EÚ. Dodal, že tento výsledok súčasne zrejme znamená, že "sa s naším rozchodom pohneme vpred". Dodal, že "teraz máme 11 mesiacov na rokovanie o budúcej obchodnej dohode", pričom upozornil, že "je to veľmi krátky čas."

Lídri EÚ v piatok prediskutujú mandát, ktorý bude mať Európska komisia pre rokovania o budúcich vzťahoch s Britániou po brexite, ktorý sa teraz očakáva na konci januára, s prechodným obdobím do konca roku 2020.

"Najdôležitejšou vecou v súvislosti s brexitom nie je spôsob, akým sa rozchádzame, ale to, čo vybudujeme potom," uviedla pred novinármi francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalin.  "Sme pripravení rokovať o všetkom, čo treba (prerokovať) a zajtra bude dôležité, aby sme dostali mandát od Rady" Európskej únie, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Nemenovaní predstavitelia EÚ však podľa Reuters varovali, že dosiahnuť obchodnú dohodu s Britániou za menej ako 12 mesiacov bude veľmi ťažké. Kým sa obchodné dohody EÚ dojednajú a nadobudnú platnosť, trvá to roky, uviedol zdroj.

Británia a EÚ musia rokovať o obchodnej dohode do konca roku 2020, pretože v tom čase sa končí prechodné obdobie na odchod Británie zo spoločného trhu. Bez novej dohody by sa obchodné vzťahy medzi Londýnom a jeho najväčším obchodným partnerom - EÚ - mohli riadiť zásadami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

 

Mayovú teší úspech konzervatívcov vo voľbách

Bývalá britská premiérka Theresa Mayová je presvedčená, že jej nástupcovi Borisovi Johnsonovi sa do konca budúceho roku podarí uzavrieť obchodnú dohodu s EÚ. Uviedla tiež, že ju veľmi teší úspech konzervatívcov, ktorý dosiahli vo štvrtkových parlamentných voľbách.

Informovala o tom v piatok spravodajská stanica BBC, ktorá dodala, že svoj poslanecký mandát v obvode Maidenhead vo voľbách obhájila aj Mayová.

Na otázku, ako sa Johnsonovi podarilo dosiahnuť, že konzervatívci podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov získali v parlamente väčšinu, keď ona vo voľbách v roku 2017 nebola taká úspešná, Mayová odpovedala, že v týchto voľbách mali ľudia jednoznačný výber: rozhodovali, či chcú, aby sa brexit uskutočnil, a vedeli, že ak budú mať konzervatívci väčšinu, brexit uskutočnia.

Tieto voľby boli podľa Mayovej zamerané na zabezpečenie toho, aby Británia mohla prekonať patovú situáciu v parlamente, uskutočniť brexit a "ísť ďalej".

Komentáre ( 0)